MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Zeki Müren Bodrum’da Alkışlarla Yaşayacak
Zeki Müren Bodrum’da Alkışlarla Yaşayacak


Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve TSK Mehmetçik Vakfı, Sanat Güneşi Zeki Müren’i ölümünün 18. yılında, Bodrum Antik Tiyatro’da düzenlenecek konserle anacak. Mustafa Yolaşan’ın sunumuyla, 27 Eylül Cumartesi günü saat 21:00’de başlayacak anma konserinde, Türk Sanat Müziği sanatçısı Bekir Ünlüataer’in ve Ali Sabancı başkanlığındaki Zeki Müren’in Sanatını ve Müziğini Koruma ve Yaşatma Derneği Korosu, Sanat Güneşi Zeki Müren’in sesiyle hatırladığımız unutulmaz şarkılar ile izleyicilere keyifli saatler yaşatacak.

 

 
Zeki Müren’in tüm mal varlığını bağışladığı, başarılı ve ihtiyaç sahibi Türk gençlerine eğitim imkânı sağlayan TEV ile şehit ve gazi çocuklarına, yakınlarına destek veren TSK Mehmetçik Vakfı ve Bodrum Kaymakamlığı’nın her yıl düzenlediği anma konseri, Sanat Güneşi’nin ölümünün 18. yılında 27 Eylül Cumartesi günü Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleştirilecek. Konser, her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak izlenebilecek.

 

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan Zeki Müren için doğduğu şehir olan Bursa’da bir Anıt Mezar yapıldı. Devlet Sanatçısı merhum Zeki Müren’in Bodrum’daki evi Kültür Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde “Zeki Müren Sanat Müzesi”ne dönüştürülerek 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açıldı.

 

 

TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı, 2002 yılında Bursa’da TEV-TSK Mehmetçik Vakfı Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ni yaptırdı ve bu okulda sanatın her dalı ile ilgili eğitim veriliyor.

 

TEV Zeki Müren Burs Fonu’ndan ise bugüne kadar 2452 öğrenci yararlandı. Sadece 2014-2015 öğretim yılında TEV Zeki Müren Burs Fonu 210 öğrenciye ayda 400 TL ödeme yapılacak.

 

 

Zeki Müren, malvarlığının yarısını da TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. TSK Mehmetçik Vakfı bu bağışlar sayesinde, şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden bir Mehmetçik’in ailesine bir defaya mahsus olmak üzere 40 bin TL, birinci derece bir gaziye aylık 1060 TL, üniversite öğrencisi Mehmetçik çocuğuna ise ayda 700 TL yardımda bulunuyor.

 

 

TEV bağışçısı olan Merhume Safiye Ayla Targan ile TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısı Zeki Müren adına isimlerinin ve hatıralarının yaşatılması, Türk Musikisi’ne genç sesler kazandırılması amacıyla her üç yılda bir ses yarışması düzenleniyor.

Etiketler:
📆 16 Eylül 2014 Salı 11:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR