MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » DES: ‘’ Anayasa değişikliğini destekliyoruz’’
DES: ‘’ Anayasa değişikliğini destekliyoruz’’


Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, yeni Anayasa Paketiyle ilgili yaptığı açıklamada, Hükümetin Anayasa değişikliği paketini gündeme getirmesini ve memurlara toplu sözleşme hakkı veriliyor olmasını desteklediklerini söyledi.

Memurlara grev ve siyasete katılma hakkının da verilmesini istediklerini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, TBMM’deki Anayasa değişikliği görüşmeleri sürecinde memurlara grev ve siyasete katılma hakkı verilmesi için kulis çalışmaları yapacaklarını kaydetti.

Türkiye’de demokrasinin, toplumsal barış, huzur ve refahın, insan hak ve hürriyetlerinin düzeyinin arttırılmasına yönelik çalışmaları sürekli desteklediklerini, bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerini ifade eden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı şunları söyledi;

Askeri bir darbe sonrası hazırlanan 1982 Anayasası Büyük ve Müreffeh Türkiye hedefinin önündeki önemli engellerden birisidir. Anayasa reformunun sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için hükümete düşen, gerçekçi bir zeminde mümkün olduğunca geniş toplumsal mutabakatı hoşgörü ve uzlaşı içerisinde bulmaya çalışmaya devam etmektir. Muhalefete düşen ise, demokrasimize, toplumsal gelişimimize yapacağı katkıyı düşünerek ön yargısız bir şekilde yapıcı ve tamamlayıcı muhalefet görevini yerine getirmektir. Toplumun yıllardır beklediği bu hayırlı adımın siyasi krizlerle yara almamasına azami derecede dikkat edilmesi gerekmektedir.

DES olarak Anayasa değişikliğini destekliyoruz ve Türkiye’nin 12 Eylül Anayasası’ndan kurtulmasını önemsiyoruz. Gönül isterdi ki Anayasa bütünüyle 12 Eylül gölgesinden kurtulsun ve Türkiye hak ettiği, demokratik, özgürlükçü, bireyin hak ve hürriyetinin öne çıkarıldığı bir Anayasaya kavuşsun. Ama bugün konjonktür buna müsaade ediyorsa bundan da istifade etmek gerekir. Anayasa değişikliği paketini Meclise getirmeyi ve gerekirse millete gitmeyi göze alan AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletten de gereken desteği göreceğine inanıyoruz. Milletvekili seçimi ile Anayasa referandumunu birbirinden ayırabilecek olgunlukta olmamız gerekmektedir. Çünkü Anayasa değişikliği; demokrasi adına, özgürlükler adına, statükocu, baskıcı, ideolojik anlayışların aksine insanı öne çıkaran anlayış adına ve özellikle 12 Eylül Askeri İhtilali’ni yok etmesi açısından önemlidir.

‘Anayasa değişikliğini AK Parti yapıyor ve bundan dolayı karşı çıkıyoruz’ anlayışı doğru değildir. Bugüne kadar TBMM’de Anayasa çok defa değiştirilmiştir. Hatta bu meclisin içinde şu anda grubu bulunan iki partinin de oy verdiği Anayasa değişiklikleri yapılmıştır. Bu demokrasi bizim demokrasimizdir. Bu demokrasi geçmişte darbe ve muhtıralar ile zarar görmüştür. Siyasi kadrolar zedelenmiştir. Halk itilip kakılmıştır. Demokrasilerde demokrasi karşıtı tutumlar takınmak abesle iştigal etmektir. Ayrıntı ve vehimlerden ibaret gerekçeler Anayasa paketini desteklememize engel olmamalıdır. Sivil, özgürlükçü ve her türlü kararın yargı denetimine açık olduğu, çeşitli halk kesimlerini ötekileştirmeyen bir demokratik devleti; kamu çalışanları adına da toplu sözleşme, grev ve siyasete katılma hakkını önemsiyoruz.

Çok önemli gördüğümüz toplu sözleşme hakkının demokratikleşme paketi içinde yer almış olması bizim açımızdan önemli bir gelişmedir. Halkın beklentisi, muhalefetin tarih önünde katkı vermesi yönündedir. İnadına her şeye hayır anlayışı kabul edilemez bir anlayıştır. Aksine sivilleşmeye, hukukun üstünlüğüne, demokratikleşmeye destek vermek yönünde olunmalıdır. Dokunulmazlıkla ilgili, seçim barajıyla ilgili, siyasi partiler yasasıyla ilgili, yargıyla ilgili eleştiri ve öneriler bulunabilir. Bu adımların gerisi gelecektir, gelmelidir. Bugünkü değişiklik yarınki Türkiye içindir. Kazanan iktidar değil, yarınlarımız olacaktır. Muhalefetten sağduyu, iktidardan da muhalefete karşı anlayış bekliyoruz.

Etiketler: , ,
📆 01 Nisan 2010 Perşembe 15:18   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“DES: ‘’ Anayasa değişikliğini destekliyoruz’’” için bir cevap

  1. ayseli dedi ki:

    DES’in açıklamasını demokrat sendikacılık adına kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR