MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel » Kadıköy Belediyesi’nde büyük bir ayıp yaşandı

Kadıköy Belediyesi’nde büyük bir ayıp yaşandıKadıköy Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri, AK Parti’li belediye meclis üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz’ün İsrailli Tel Aviv şehri Petah Tikva kentleri ile olan dostluğun kaldırılması teklifini reddettiler. CHP’li meclis üyelerinin bu tavrı büyük tepki topladı.

 
Kadıköy Belediye Meclisinde büyük bir ayıp yaşandı. AK Parti Belediye Meclis Üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz, İsrail – Tel Aviv (Petah Tikva) İle Kadıköy belediyesi arasındaki Kardeş Kent kararının kaldırılması ile ilgili meclise verdiği gündem maddesi oy çokluğu ile reddedildi. TBB’de CHP diğer partilerle ortak deklarasyon yayınlayarak İsrail’i Gazze’e yaptığı acımasız saldırıdan dolayı protesto etti. İstanbul’da CHP İl Başkanlığı ve aralarında CHP Kadıköy İlçe Başkanlığının da bulunduğu ilçe başkanlıkları katil İsrail diye pankart ve afişlerler astılar.

 

 

Bu Kadıköy CHP Örgütü, gurup toplantılarında Gazze olaylarını hiç gündeme getirme mi yoksa? O pankratlar halkın gözünü boyamak için mi asıldı Kadıköy’ün muhtelif yerlerine? Hayır gurup toplantısında Gazze konusunu tartıştık diyorsanız, Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri; Öksüz’ün İsrailli Tel Aviv şehri Petah Tikva kentleri ile olan dostluğun kaldırılması teklifine tepki vererek konuyu niye saptırdılar? Neymiş Kadıköy’de Musevi vatandalar varmış, onlarla bir problemleri yokmuş ve onlara ayıp olurmuş! Senin onlarla Osmanlıdan bu yana bir problemin yok, yeni bir şey değil ki. Kaldı ki bu cani İsrail’i onlarda eleştiriyor. Hakikaten bu Kadıköy’ü çok derinden sorgulamak lazım. Demek ki “Zulüm 1453’te başladı” boşuna dememiş bu Kadıköylüler!
Öksüz’den yoğun eleştiri
Bilindiği üzere Kadıköy belediyesini ile İsrail’in Tel Aviv şehri Petah Tikva kentleri arasında, “Kentlerin yerel yönetimler aracılığı ile yabancı ülke kentleri, kültür sanat, sağlık teknoloji gibi konularda karşılıklı işbirliğini teşvik etmek, bilgi teknoloji alışverişinde bulunmak amacıyla” denilerek, 05.06.2007 tarihinde 2007/67 sayılı meclis kararı ile kardeş kent birlikteliği kurulduğunu ifade eden Kadıköy Belediyesi AK Parti Belediye Meclis Üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz, “İsrail devleti uzun yıllardır, bölgesinde gösterdiği saldırgan, kural tanımaz, tutum ve politikaları ile bölge halkına zulmetmektedir. Uluslararası platformlarda defaten suçlu olduğu tescil edilmiş olmasına, hatta savaş suçu işlediğine dair birleşmiş milletler raporları bulunmasına rağmen küstahça tavırlarını sürdürmektedir. İsrail yönetimi dünyanın pek çok ülkesinden aktivistlerin oluşturduğu ve tek hedefi bölgeye insani yardım ulaştırmak olan sivil bir filoya 31 Mayıs 2010 yılında uluslararası sularda saldırmış ve 9 vatandaşımızı şehit etmiş onlarca vatandaşımızı ağır şekilde yaralamıştır.” dedi.
Tüm Bu hadiseler İsrail ile ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesine sebebiyet verdiğini, bu kapsamda Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türkiye- İsrail dostluk grubu lav edildiğini, Ayrıca Askeri, sivil, ekonomik ve diplomatik alanda ilişkilerin dondurulduğunu söyleyen Öksüz, “Son aylarda İsrail açık hapishaneye çevirdiği Gazze’ye orantısız hava saldırılarını sürdürmüş ve son verilere göre 578 çocuk, 346 kadın, 1221 erkek olmak üzere 2145 Filistinliyi katletmiştir. Ayrıca bu saldırılarda, 17.200 ev 152 Cami, 33 okul yerle bir edilmiştir. Özellikle son hadiseler sonrası tüm dünyada ve ülkemizde İsrail karşıtı protesto gösterileri yapılmış, ayrıca İsrail mallarının kullanılmaması konusunda boykot kampanyaları
başlatılmıştır. TBMM Mecliste grubu bulunan partilerin Milletvekilleri hem mecliste hem de İsrail Büyükelçiliği önünde bu eylemlere destek vermişlerdir.” diye konuştu.

 
Öksüz, konuşmasına şöyle devam etti: “Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Kadıköy belediyemizin, 2007 den bu zamana bir İsrail kenti ile kardeş kent ilişkisinin sürdürülüyor olmasını anlamakta ve vatandaşlarımıza izah etmekte zorlanıyoruz. Dünya Barış gününü yaşadığımız şu zaman dilimizde, dünya barışını ayaklar altına alan, zalimce tavırları ile bölge halkını çocuk, kadın, yaşlı genç demeden katleden, bir yönetimin kenti ile kardeş kalmak anlamını yitirmiştir. Bu itibar ile bahse konu kent ile kardeşlik bağının kaldırılmasını teklif ediyor, saygılar sunuyorum.”
Bizim hukukumuza da, vicdanımıza da yakışmaz.

 
Konuyla ilgili bir başka set açıklamayı da AK Parti Gurup Başkan Vekili Ömer Şahan yaptı. İsrail acımasızca Gazze’li kardeşlerimizi öldürürken, Kadıköylü meclis üyeleri olarak bizlerinde bir şeyler yapması gerekirken, CHP’li meclis üyelerinin bu rahatlığına şaşırdıklarını ifade eden Başkan Şahan, “Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyeleri, Gazze’de yaşanan bunca vahşetlerden sonra İsrail – Tel Aviv (Petah Tikva) hala kardeş olmayı istiyorlarsa buyursunlar, olsunlar. Bizim hukukumuza da, vicdanımıza da yakışmaz. CHP’li meclis üyelerini vicdanlarına havale ediyorum.”

📆 09 Eylül 2014 Salı 16:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR