MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Abubekir Taşyürek “Asansör olayını siyasi ajitasyon malzemesi yapmayın”
Abubekir Taşyürek “Asansör olayını siyasi ajitasyon malzemesi yapmayın”


Mecidiyeköy’de bir inşaatta meydana gelen üzücü olayla ilgili İBB Meclisinde söz alan AK Parti Gurup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, hem duygulu hem de insanların ders çıkarabilmesi yönünde anlamlı bir konuşma yaptı.
İstanbul Mecidiyeköy’de yapılan inşaatın asansörünün 32. kattan zemine çakıldığı ve 10 işçinin hayatını kaybettiği kaza İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin gündemine de geldi. Mecliste, ölen işçilere yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşmalara geçildi. Bu üzücü olayla ilgili söz alan AK Parti Gurup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, hem duygulu hem de insanların ders çıkarabilmesi yönünde anlamlı bir konuşma yaptı. Bu kazada ihmali olanların yasa çerçevesinde gerekli cezayı alması gerektiğini ve bunun en yakın takipçisi olacaklarını ifade eden Başkan Taşyürek, 20 Haziran 2012 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Tasarısı TBMM’de kabul edilerek yasalaştığının da altını çizdi.

 

 

Hepimiz takipçi olacağız

Yeni dönemdeki bu çalışma haftasının İstanbul’a hayırlar getirmesini, güzel kararların hep birlikte üretilmesini canı gönülden dilediğini söyleyen AK Parti Gurup Başkan Vekili Abubekir Taşyürek, “Değerli arkadaşlar, bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta sonu Mecidiyeköy’de bir inşaatta yaşanan elim iş kazası sonucu işçi kardeşlerimiz vefat etmişlerdir. Gerçekten hepimizin üzüntüsü büyüktür. Bu üzüntüyü millet olarak yüreğimizin en derin yerinde yaşıyoruz. Ben buradan şahım ve siz değerli arkadaşlarım adına emekçi işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

 

 

Maalesef bu tür kazalar olduktan sonra bu tür söylemlerin tekrar tekrar yapılması insanın içini acıtıyor. Ama yine de bir şeylerin söylenmesi gerekiyor. Buradaki olay iş güvenliğinde yapılan ihmal sonucu meydana gelmiştir. Bu kazadan kim sorumluysa, kim yada kimlerin ihmali varsa, yasal merciler tarafından incelenerek gerekli cezayı alması konusunda hepimizin takipçisi olacağını buradan belirtmek isterim. Asla ve asla kimsenin bir hatasının, kusurunun örtülmesi, eksikliğinin görmezden gelinmesi hiçbirimizin temennisi ve düşüncesi değildir.” dedi.
Bana bir şey olmaz mantığı
Başkan Taşyürek, “Ama burada bir eleştiriyi yaparken de diğer taraftan bugüne kadar yapılmış güzel şeyleri de ifade etmemiz gerekir. Hepinizin bildiği üzere 20 Haziran 2012 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Tasarısı TBMM’de kabul edilerek yasalaşmıştır. Bu yasayı, iktidarıyla muhalefetiyle birlikte kabul ettik ve hayata geçirdik. Bu yasanın çıkışından sonrada ama ne yazık ki karşı karşıya kaldığımız bu iş kazaları şunu gösterdi ki; yasanın en iyisi de olması bir şey ifade etmiyor. Dünyanın en iyi hukukçuları bir araya gelse, dünyanın en mükemmel yasasını yazsalar ve yürürlüğe girse, maalesef bunun uygulayan insanlar.

 

 

Bunu uygulayan bizleriz. İnanıyorum ki söylediğime hepiniz katılacaksınız. Bana bir şey olmaz gibi bir yaklaşımımız millet olarak kromozomlarımıza, iliklerimize işlemiş. Yasa çok güzel olsa da, bir şeyler var olsa da, ne yazık ki bize bir şey olmaz mantığıyla hareket edip yapılması gereken şeyleri ihmal ediyoruz. Çok üzücüdür ki bu işçi kardeşlerimiz, bu emekçi kardeşlerimizin karşılaştığı vahim tabloyla yüz yüze geliyoruz. Ben bu vesileyle bir kez daha, hem şahsım hem de sizler adına; bize bir şey olmaz mantığının milletimizin hafızasından silinmesini temenni ediyorum.” diye konuştu.
Siyasi ajitasyon malzemesi yapmayın
Taşyürek, “Tüm bu konuşmalarımın sonucunda CHP gurubu olarak hala siz bu kazayı siyasi bir ajitasyon malzemesi yapacaksanız, size söyleyecek bir şeyim olmaz. Ben burada bir iyi niyet meselesi olarak bu milletin özüne işlemiş yanlış algılamayı ifade etmek istedim. Bunun dışında elbette ki bizim eksiklerimiz vardır. Tamam mıyız dedik, hayır asla. Hepimizin eksikleri var. İş sağlığı ve güvenliği kanun tasarısı meclisten çok önemli desteklerle geçerek yasalaştı.

 

 

 

Ama maalesef içimizi parçalayan bu tür ölümlerle de karşı karşıyayız. Bu konuda kimin sorumluluğu varsa hesabını hukuk çizgisi içinde vermesi için elimizden geleni yapacağımıza, hukuk kuralları içinde bunun takipçisi olacağımızı bütün arkadaşlarım adına irademizi beyan ederim. Dolayısıyla ben bir kez daha vefat eden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize de başsağlığı diliyorum.” şeklinde konuştu.

📆 10 Eylül 2014 Çarşamba 12:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR