MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Erdoğan ve Obama arasında kritik görüşme
Erdoğan ve Obama arasında kritik görüşme


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO zirvesinin ikinci ve son gününde ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü.TSİ 17.05’te başlayan ve 18.30’da sona eren görüşmenin başında Erdoğan ve Obama açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Obama ile askeri, siyasi ve ekonomik birçok alanda görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade ederek, “Sayın Obama’yla NATO liderler zirvesinde bir araya gelmenin ve bölgemizde cereyan eden gelişmelerin değerlendirilmesi fırsatını bulduğum için çok memnunum.

 

Türkiye’yle Amerika arasında model ortaklık çerçevesinde devam eden bir hassas sürecimiz var. Birçok konularda birbirimize çok daha yakınlaştırıyor.
Bunların askeri plandaki en önemli çerçevesi NATO’dur. Siyasi noktadaki, ekonomik, kültürel noktadaki birlikteliklerimiz var. Şu anda uzun zamandır bölgede Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya gibi birçok çevrede konuların görüşüldüğü bir NATO zirvesi yaşadık. Bunları da sayın Obama’yla birlikte değerlendirme imkanımız olacak. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendireceğiz” dedi.

 
ABD Başkanı Obama ise Erdoğan ile IŞİD ve Suriye konularını görüşeceklerini ifade ederek, “Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’la tekrar görüşme fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Türkiye, NATO bünyesinde Avrupa, Ortadoğu ve Müslüman dünyasında köprü görevi gören bir ülkedir. Dolayısıyla çok verimli bir toplantı yapacağımıza inanıyorum. Özellikle Irak ve Suriye’deki istikrarsızlıktan ve IŞİD tehdidinden konuşacağız. Özellikle Türkiye ve Amerika hem istihbarat hem de askeri alanda neler yapabileceğini konuşacağız. Ayrıca Suriye konusundaki krizden ve Türkiye’nin cömert bir şekilde milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Erdoğan’la Obama’nın yapacağı görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanması beklenen Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da yer aldı.
ORTADOĞU’DAKİ KAOSTAN NEMALANAN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE ORTAK MÜCADELE KONUSU ELE ALINDI
umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Galler’de düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile bugün gerçekleştirdiği görüşmede ele alınan konular arasında bölgedeki kaos ortamından nemalanan terör örgütlerine ve Şam rejimine karşı ortak mücadelenin de olduğu bildirildi.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki liderin son derece samimi bir atmosferde gerçekleştirdikleri görüşme sırasında, ikili ilişkiler ve NATO zirvesinin gündem maddeleri hakkında görüş teatisinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama’nın, NATO konusunda iki ülkenin ortak pozisyonlarının altını çizdikleri görüşmede, Suriye ve Irak konularını ayrıntılı biçimde ele aldıkları öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre her iki lider de, Irak’ta tüm kesimleri kucaklayan bir hükümetin ivedilikle kurulmasının, Suriye’de ise Cenevre Bildirisi doğrultusunda gerçek bir siyasi dönüşüm gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığına işaret ettiler. Bölgedeki kaos ortamından nemalanan terör örgütlerine ve Şam rejimine karşı ortak mücadele konusunun da masaya yatırılan konular arasında olduğu kaydedildi.
Erdoğan ve Obama’nın Filistin’deki ateşkesi kalıcı hale getirmeye yönelik çabaları destekleme hususunda görüş birliği içinde oldukları da öğrenildi. İki liderin, önümüzdeki süreçte de yakın temasta olma, BM Genel Kurulu sırasında New York’ta tekrar bir araya gelme hususunda da mutabık kaldıkları ifade edildi.
Cumhurbaşkanlığı kaynakları toplam 1 saat 25 dakika süren ikili görüşmenin son yarım saatinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama arasında başbaşa görüşmeye ayrıldığını belirtti. Başbaşa görüşme öncesinde heyetler arası görüşmenin yapıldığı bölümde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanması beklenen Büyükelçi İbrahim Kalın eşlik ederken, ABD Başkanı Obama’nın yanında Dışişleri Bakanı John Kerry’nin hazır bulunduğu gözlenmişti…(İHA)
BURAK ORTAHAMAMCILAR

📆 06 Eylül 2014 Cumartesi 10:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR