MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Çocuklarda İşitme Kaybı Biyonik Kulakla Tedavi Edilebiliyor
Çocuklarda İşitme Kaybı Biyonik Kulakla Tedavi Edilebiliyor


Türkiye’de ve dünyada her 1000-2000 kişiden biri işitme kaybı ile doğuyor. Çoğunun nedeni tam olarak bilinmeyen işitme kayıpları erken dönemde belirlenemediğinde, tedavi edilmesi zorlaşıyor. 

 

 

Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan duyma kayıplarının tedavisinde kullanılan işitme cihazları, hastayı sessiz yaşamından kurtarıyor. Bu cihazlar genelde sesi yükselterek dış kulak yoluna gönderiyor. İşitme engelliler için devrim niteliğinde olan biyonik kulak yani “Koklear Implant” ise, diğerlerinden farklı olarak sesi önce elektrik enerjisine çevirip frekanslara bölüyor. Ardından sıralı bir elektrot zinciri vasıtasıyla iç kulaktaki  sinir hücrelerine gönderiyor.

 

 

Memorial Dicle Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, biyonik kulakla işitme engelinin tamamen ortadan kalkmasıyla ilgili bilgi verdi.

 

 

İşitme kaybı ile doğum birçok nedene bağlı olabilir 
Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan işitme kayıplarının ortaya çıkış nedeni tam olarak belirlenememektedir. Ancak şüpheler; akraba evlilikleri, genetik, ateşli hastalıklar ve annenin geçirdiği enfeksiyonlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. İşitme kaybı ile doğan ve sorunu erken dönemde belirlenemeyen bebeklerde tedavi zorlaşmaktadır.

 

 

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu durum daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ise bebeğe doğduğu andan itibaren yapılan tarama işitme testleri sayesinde, herhangi bir duyma kaybının bulunup bulunmadığı erken dönemde tespit edilmektedir. Özellikle ailesinde işitme kaybı olan, akraba evliliği yapan kişiler doğan çocuklarına mutlaka işitmeyle ilgili gerekli olan testleri yaptırmalıdır.

 

 

Çocuk çağrıldığında tepki vermiyorsa dikkat
İşitme kaybı olan çocuklardaki en önemli belirtiler; televizyon izlediğinde, çağrıldığında, ani bir patlama ve gürültü olduğunda tepkisiz kalmasıdır. Bu durumda aile işitme kaybından şüphelenmeli ve hemen bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalıdır. Yapılacak testler zaten çocuğun işitme kaybının olup olmadığını ortaya koyacaktır. Erken dönemde tanının, tedavinin başarısı bakımından önemi unutulmamalıdır.

 

 

Biyonik kulakla tedavisi mümkün 
Toplumda, işitme kaybı olanların dilsiz olduğu ve bu durumun tedavisinin olmadığı yönünde yanlış bir inanış bulunmaktadır. Erken dönemde yakalanan işitme kayıpları araştırıldıktan sonra uygun çözüm seçeneği planlanarak, çocuğun duyma ve konuşma yeteneği kazanması sağlanabilir.

 

 

İşitme kayıplarında, günümüzde kullanılan ve sonuçları diğer tedavilere kıyasla çok başarılı olan biyonik kulak yani koklear implant sayesinde, hastalar günlük yaşamdan kendilerini soyutlamadan sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürmektedir. Ameliyat ile kulak içerisine yerleştirilen biyonik kulak, çocukların sosyal yaşamlarında herhangi bir sıkıntı çekmeden topluma kazandırılmalarını sağlar. İşitme kaybı ile dünyaya gelen çocuklar, biyonik kulak sayesinde müzisyen olma şansına bile sahiptir.

 

 

 

Ameliyattan sonra rehabilitasyon önemli
Hastanın kulağına ameliyatla biyonik kulak yerleştirildikten sonra rehabilitasyon çalışmaları başlatılır. Başlanan rehabilitasyonun süresi implant takılan kişinin göstereceği ilgiye ve ebeveynlerin yaklaşımına göre değişmektedir. Rehabilitasyondaki temel amaç hastanın kaybedilen veya hiç olmayan işitsel özelliklerini geri kazandırmaktır. Tabi ki hastanın bu süreçteki en önemli destekçisi ailesi ve çevresidir.

 

📆 02 Eylül 2014 Salı 12:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR