MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Davutoğlu, Türkiye’nin Önünü Açacaktır
Davutoğlu, Türkiye’nin Önünü Açacaktır


Din Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mesut ÇAKIROĞLU, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve kongrede AK Parti Genel Başkanı seçilen ve Cumhurbaşkanı tarafından Başbakan olarak görevlendirilen Ahmet Davutoğlu ile ilgili olarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

 

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Çakıroğlu, 62. Hükümet tarafından bu fırsat iyi değerlendirilmelidir. Ülkenin sivil Anayasa’ya ihtiyacı var. Yeni bir Anayasa özellikle Türkiye’nin sivilleşme ve askeri vesayetlerden tamamen kurtulma yolunda bir başlangıç olacak ve ülkenin üzerindeki kara bulutları dağıtacaktır, dedi.

 

 

Çakıroğlu, açıklamasında şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı’na Sayın Erdoğan’ın seçilmesi sivilleşme, baskıcı ve otoriter askeri vesayetten tamamen kurtulma yönünde büyük bir fırsattır. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın kararlılığı sayesinde askeri vesayet tamamen deşifre edilerek bertaraf edilmiştir.

 

 

Bunun yanında emniyet içerisindeki yapılanma bu sayede çökertilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesi ve devlet adamlığı tecrübesiyle Türkiye vesayet gölgesinden kurtulmuştur. Şimdi kendisinin Cumhurbaşkanlığı, Sayın Davutoğlu’nun Başbakanlığı büyük bir fırsattır. Bunlar, Türkiye’nin doğru yolda ilerlediğinin işaretleridir. Bu fırsat iyi değerlendirilebilirse ülkemiz için çok daha iyi olacaktır.

 

 

Ülkemiz insanı temiz yüreklidir. Çabuk kandırılır ama özünde sağduyuludur. Doğruyu, yanlışı çabuk kavrar. Nitekim referandumda ‘yetmez ama evet’ diyerek sivil anayasa ve toplu sözleşme maddelerine ‘evet’ diyerek devletine güvendiğini göstermiştir. Bugüne kadar çeşitli nedenlerle sivil Anayasa yapılamamıştır. Şimdi sıra hükümettedir. Sivil Anayasa biran önce düzenlenmeli ve ülkenin geleceği aydınlığa kavuşturulmalıdır. Türkiye, Kenan Evren zihniyetinin izlerinden tamamen kurtulmadıkça sivilleşmiş sayılamaz. Bunu hükümetin bu şekilde okuması gerekiyor.

 

 

Din Bir-Sen olarak bugüne kadar Sayın Erdoğan’ın başında bulunduğu hükümeti daima destekledik. Gerektiğinde basın açıklamalarımızla fikirlerimizi beyan ettik ve hükümete yol çizgisinde destek olmaya çalıştık. Bundan sonra da Sayın Davutoğlu başkanlığındaki yeni hükümete aynı desteğimizi sürdüreceğiz.

 

 

Kurulacak olan yeni hükümetten ilk beklentimiz; İslam dünyasının içinde bulunduğu bu kötü sürecin iyileştirilmesi, Müslümanların birbirlerine güven tesis etmesi ve çok acil olarak İslam Birliği’nin kurularak bir bayrak altında birleşmenin temin edilmesidir. Önemli olan diğer bir husus; vatandaşlarımıza, hangi etnik kökenden, hangi dilden olursa olsun hak ve özgürlüklerinin verilmesidir. Türkiye, içinde barındırdığı farklı kimliklerle kendisini zenginleştiren bir ülkedir. Bu haliyle güçlüdür.

 

 

Bu kimliklerin kabul edilmesi, hak ve özgürlüklerinin iade edilmesi daha güçlü, özgürlükçü ve her yönüyle demokrat bir Türkiye oluşumuna katkı sağlayacaktır. Sayın Davutoğlu’nun liderliğinde yeni Türkiye’nin kuruluşunu görmek ve Din Bir-Sen olarak bu kuruluşa destek vermek istiyoruz. Bunun için sivil Anayasa çalışmalarına biran önce başlanılmalı, farklı kimliklerin her türlü sorunları bu Anayasa kapsamında çözülmelidir.

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan personelin özlük haklarının iyileştirilmesi, kadro bekleyen İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin sevindirilmesi, Başbakanlık Makamına ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunulan mesleki problemlerin, eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi yönündeki yazımızın dikkate alınarak tüm diyanet camiasına müjde verilmesi beklentimiz olacak ve yeni hükümetten bunları ısrarla sonuçlandırmasını isteyeceğiz.”

📆 02 Eylül 2014 Salı 10:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR