MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » İMKANDER’den yetimlere sünnet şöleni
İMKANDER’den yetimlere sünnet şöleni


Türkiye’de sığınmacı olarak yaşayan muhacir çocuklar İMKANDER tarafından organize edilen bir törenle sünnet ettirildi.

 

 

 

Ülkelerindeki savaş ve iç karışıklıklar sebebiyle Türkiye’ye sığınan muhacir ailelerin çocukları düzenlenen bir törenle sünnet ettirildi.

 

Yenibosna Safa Hastanesi’nin desteği ve insani yardım derneği İMKANDER’in düzenlediği bir organizasyonla farklı halklara mensup 41 çocuk sünnet oldu.

 
Özer: “Muhacirler Kardeşimizdir”
İki gün süren organizasyonda birinci gün 1 yaşın altındaki çocuklar sünnet ettirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İMKANDER Başkanı Murat Özer, Türkiye’de son günlerde özellikle Suriyeli muhacirlere yönelik asla kabul edilmesi mümkün olmayan ırkçı saldırılar gerçekleştiğini ifade ederek düzenledikleri bu programın sembolik olarak buna bir cevap teşkil ettiğini söyledi. Özer: “Bizler Hz. Muhammed (s)’e evsahipliği yapan Medineli ensar gibi hareket etmeli ve muhacir kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Bu bizim için hem İslami hem de insani bir sorumluluktur. Halkımızı zor durumdaki kardeşlerimizle dayanışma içinde olmaya ve bu çocuklarımızın ellerinden tutmaya çağırıyorum. Bugün elimizdeki imkanlar sebebiyle bu sayıda çocuğumuzu sünnet ettirebildik. Fakat derneğimize Suriyeli, D. Türkistanlı, Özbek ve Kafkasyalı çok sayıda muhacir ailesi daha başvurdu. Kısa zaman içinde bu çocuklarımızı da sünnet ettireceğiz” dedi.

 

 
Safa Hastanesi doktorlarından Op.Dr. Cabbar Sarı ve Op. Dr. Yavuz Güler yönetimindeki bir tıp heyeti tarafından yapılan sünnet töreninde hastane çalışanları da fedakarane bir şekilde çalıştılar.

 
Dr. Güler: “Kardeşlerimizle Dayanışma İçinde Olmalıyız”
Çocukların önemli bir kısmının 1 yaşın altında olmasının tıbbi açıdan işlerini kolaylaştırdığını vurgulayan Op. Dr. Cabbar Sarı, bebeklerde sünnet sonrası iyileşmenin çok çabuk gerçekleştiğini ve çocukların da her hangi bir travma yaşamadığını söyledi.

 
Kafkasya, Ortaasya, Suriye ve Doğu Türkistan gibi bölgelerden ülkemize gelen muhacirlerle dayanışma içinde olunması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Yavuz Güler ise şöyle konuştu: “Bugün bu etkinlikte bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bu çorbada tuzumuz olduğu için seviniyorum. Her zaman bu birliktelikte varız. Muhacirler bizim din kardeşimiz.

 

Türkiye halkı kardeşlerine sahip çıkmalı”
Sünnet şöleni sonunda İMKANDER gönüllüleri hastanede personele ve hastalara lokum dağıttılar. Muhacirler anneler de mutlulukları ifade ederek, bu organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkür ettiler. Dernek önümüzdeki günlerde yeni bir sünnet organizasyonu daha gerçekleştirecek.

📆 22 Ağustos 2014 Cuma 16:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR