MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ ilk toplantısını yaptı
‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ ilk toplantısını yaptı


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz Ramazan ayında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda 32 ülkeden 100’ü aşkın alimin katılımıyla düzenlenen “Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi” toplantısında alınan karar gereği oluşturulan daimi temas grubu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

 

 

İstanbul’da tarihi Ertuğrul Tekkesi’nde ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ adıyla toplanan heyete Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez başkanlık etti. Dokuz kişiden oluşan heyetin gerçekleştirdiği ilk toplantıda “Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal Ve Sağduyu İnisiyatifi” toplantısının değerlendirilmesi ve İslam Dünyasındaki yansımaları, ‘Temas Gurubu’nun resmi isminin belirlenmesi, çalışma stratejisi, usulü, heyetin idari yapısı ve çalışma planının belirlenmesi konuları masaya yatırıldı.

 

İslam âleminin son yıllarda yaşadığı sıkıntılı sürecin çözüme kavuşturulması yönünde büyük bir ümide ve heyecana sebep olan toplantıların devam ettirilmesi hususu da karara bağlandı.

 

 

 

“Barış ve İtidal Daimi Temas Gurubu” İstanbul’da çalışmalara başladı…
Diyanet İşleri Başkanlığının İstanbul’daki çalışma ofisi olarak hizmete giren “Ertuğrul Tekke”de gerçekleştirilen ilk toplantıda Temas Gurubunun adı “Barış ve İtidal Daimi Temas Gurubu” olarak yeniden belirlendi.

 

 

Başkanlığını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yürütmekte olduğu gurubun çalışmalarını daha sağlıklı ve aralıksız sürdürebilmesi için, 2 Başkan Yardımcısı ve 1 Genel Sekreter’den oluşan idari heyet oluşturuldu. Başkan Yardımcılıklarına Katar’dan Prof. Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği ve Lübnan’dan Dr. Ali El-Hakîm, Gurubun Genel Sekreterliğine ise Suudi Arabistan’dan Prof. Dr. Munir El-Beyati getirildi.

 

 

‘Barış ve İtidal Daimi Temas Gurubu’nda idari heyetin yanında Yemen’den Dr. Abdulwahab Lutf El Dailami, Irak’tan Dr. Huseyın Gazı Al- Samarrai, İran’dan Hojatoeslam Ahmad Moballeghi, Filistin’den Dr. Nawaf Tekrory ve Suriye’den Dr. Mouaz Al Khatıb üye olarak bulunuyor.

📆 19 Ağustos 2014 Salı 12:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR