MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Gülüş Tasarımıyla Gülümsemenizi Yenileyin!
Gülüş Tasarımıyla Gülümsemenizi Yenileyin!


İnsanlar üzerinde bıraktığımız izlenim çok önemlidir. Beşeri ilişkilerimizde kendinden emin bir gülüşe sahip olmak çevremizdekilerin hakkımızda olumlu düşünmelerini sağlayacaktır. Bu sebeple bireyler artık sadece ağrı, çürük gibi nedenler ile değil, etkileyici bir gülüşe sahip olmak içinde diş hekimine başvuruyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu dişlerin doğal yapısı korunarak yapılan estetik uygulamalar ile mükemmel gülüşe sahip olunabileceğini söylüyor.

 
Güzel gülümsemenin sırrı orantılı dişlerde
Estetik bir gülüşe sahip olmak için dişlerin boyutlarında bir oran olması gerekiyor. Dişlerdeki oran dişlerin genişliği, dudaklar, ağız dikey yüksekliği ve yüz yüksekliğini de kapsıyor. Bu yüzden güzel ve içten bir gülümseme kişilerde pozitif bir etki yaratıyor.
Üst ön dişler estetik gülüşü belirlemede önemli rol oynuyor. Bu dişlerin yüz şeklinde belirleyici olduğunu söyleyen Çağdaş Kışlaoğlu kişiye özel gülüş tasarımı yapılabileceğini ifade ediyor.

 

Herkesin diş ve yüz yapısı farklı olduğu için dişlerde en iyi duran modelin seçilmesi gerekiyor. CAD-CAM yöntemiyle dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnun olmayan kişiler bilgisayarlı dizayn sayesinde istedikleri doğal dişlere kavuşabiliyorlar. Dişlerde yapılan hazırlık sonrasında ölçü alınıyor ve alınan ölçüden elde edilen model bilgisayar ortamına aktarılıyor. Ortaya çıkan modele göre kişiye hangi tür bir estetik uygulama yapılacağına karar veriliyor.

 
Gülüş tasarımıyla yüz orantınıza uygun dişler tasarlanıyor
Bilgisayarda belirlenen kriterler doğrultusunda kişinin yüz tipi, cilt rengi, yaş ve cinsiyetine bağlı olarak değerlendirme yapılıyor. Yüz şekillerine göre dişlerin nasıl olması gerektiğini Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor: “ Genellikle kare veya yuvarlak yüzlü olan kişilerde diş formları kare ya da yuvarlak, uzun yüzlü olan kişilerde ise diş formları uzun olmaktadır. Estetik bir uygulama olmayacaksa bu dişler korunmaya çalışarak restorasyon yapılır.

 

 

Estetik açıdan gülüş yenileme yapılacaksa kişinin yüzüne giden estetik yöntemi ve şekli belirlenir. Uzun yüzlü birine dikdörtgen formunda dişler yapılırsa yüzü daha uzun görünebilir. Böylece kişilere oval veya daha geniş ölçüler denenerek gülüşte hoş olmayan kısımlar yok edilmeye çalışılır. Yuvarlak yüze sahip bir kişiye ince formda dişler yapılarak yüzün daha ince ve zarif görünmesi sağlanır.”

📆 06 Ağustos 2014 Çarşamba 15:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR