MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Yaşar Nuri Öztürk Maltepelilerle buluştu
Yaşar Nuri Öztürk Maltepelilerle buluştu


Maltepe Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri kapsamından düzenlediği “Ramazan Sohbetleri” programının son konuğu ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk oldu

 

Öztürk, Maltepe Merkez Meydanı’nda oldukça yoğun bir katılım ve alkışlar eşliğinde karşılandı.

Etkinlik alanında vatandaşlarla keyifli bir sohbet gerçekleştiren Öztürk konuşmasında Ramazan’ın anlam değinerek, Kur’ân-ı Türkçe tercümesinden okumanın önemine vurgu yaptı. Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ramazan, Kur’ân-ı Kerim ayıdır. Ramazan’ın bütün kutsallığı, Kur’ân’ın bu ayda inmesinden kaynaklıdır. İslam dünyası Kur’ân’dan onay almıyorsa ne yaparsan yapsın nafile. Kutsal kitabımızı size okutmadılar, ne dediler, Arapça’dan okuyun. Bunu diyenler imansızlık yapıyor. Bunlar sizlerin kitabımızı anlamanızı istemiyorlar. Allah, peygamberimiz ve mezhep imamları dahil Kur’ân’ı tercümesinden okuyun, anlayarak okuyun diyor. Bunlar Arapça diye diretiyor. Neden? Bin yıllık bir tarihi incelememiz lazım.”

“KİTABIMIZLA ARANIZA KİMSEYİ KOYMAYIN”

Kur’ân’ın 604 sayfa olduğu ve her sayfasında 15 satır olduğundan bahseden Öztürk, Maun, Yunus ve Bakara ayetlerine dikkat çekerek, “Namaz kılmadınız diye din sizi dışlamaz, sadece öneride bulunur, günahınız olur. Ancak insanları kutsal kitaplarla kandırırsan bak işte o zaman yerin yok.

 

Maun suresi böyle diyor. Ne diyor? Dini yalanlayanı gördün mü? İşte, yetime fena muamele eden, yoksulu doyurmak için başkalarını teşvik etmeyen odur. Vay hallerine o namaz kılanlara ki, namazlarından gafildirler. Riyakârlık ederler, zekât vermeyi de men’eylerler. Gayet açık. Yunus 100. ayet ne diyor: Allah aklını işletmeyenin üzerine pislik indirir. Kur’ân cidden önemli ve çağa uygun bir kutsal kitap. Kitabımızla aranıza kimseyi koymayın” şeklinde konuştu.

“KİTABIMIZIN DEDİĞİNİ ATATÜRK YAPTI”

“Kutsal kitabımızın ve peygamberimizin dediklerini bugüne kadar bir kişi yapmıştır. O kişi de Mustafa Kemal Atatürk. Neden mi? Düşünün 1935-1936 yıllarında Elmalılı Hamdi Yazır’a Kur’ân-ı tercüme ettirdi. Bin yıldır yapılması istenen bir işi yaptı. Halkla Kur’ân’ı buluşturdu. İşte gerçek Müslüman budur” diyen Öztürk, “Aklınızı işletin, kitabımız aklını işletemeyenler mahvolur diyor. Her şeyi sorgulayın” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı. Öztürk sohbet sonrası kitaplarını imzaladı. Ayrıca Öztürk’e, katılımından ötürü çiçek takdim edildi.

HABABAM YİNE COŞTURDU

Öte yandan Maltepe’de Ramazan eğlenceleri de tüm hızıyla devam etti. “Çekirdek gazoz bizden, izlemesi sizden sloganıyla” gerçekleştirilen ve yoğun bir katılımın gözlendiği “Açıkhava Sinema Günleri”nde bugün Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz klasiği “Hababam Sınıfı”nın diğer bir serisi gösterildi. “Yetiş İbiş” adlı orta oyunu da Gülsuyu mahallesi sakinleriyle buluştu.

📆 21 Temmuz 2014 Pazartesi 12:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR