MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Müezzinoğlu,” Türkiye Sağlıkta Yarışan Ülke Olacak”
Müezzinoğlu,” Türkiye Sağlıkta Yarışan Ülke Olacak”


Sağlık-Sen tarafından düzenlenen iftar programına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu “Türkiye sadece sağlığı tüketen değil, sağlıkta yarışan ülke olacak” dedi.

 

İstanbul’da düzenlenen iftar yemeği, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ve sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını bir araya getirdi. Burada sağlık personeline hitap eden Müezzinoğlu, AK Parti iktidarı döneminde sağlık alanında yaşanan değişimlerden bahsetti.

 

Türkiye’de yaşayan nüfusun yüzde 75’inin en çok memnun olduğu alanın sağlık alanında olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, sağlık alanın diğer alanlardan daha zor olduğunu da kaydetti. Sağlık sektöründe yapılan çalışmalar hakkında bilgiler de veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, önümüzdeki 3 yıl içerisinde 40 bin yatak kapasiteli fiziki alanların vatandaşların hizmetine gireceğini söyledi.

 

Bakan Müezzinoğlu bu yıl içerisinde çalışmalarına başlanacak olan 2 önemli proje hakkında açıklama yaptı. Projeleri, Türkiye’nin sağlıktaki geleceğine yön verecek olan çalışmalar olarak nitelendiren Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;

 

 

“Bu çalışmalardan bir tanesi de sağlık enstitüleridir. Kanser enstitüsü, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü ve Anne Çocuk Ergen Sağlığı Enstitüsü, Akreditasyon Enstitüsü, Kronik Hastalıklar Enstitüsü ile Türkiye artık sağlığı tüketen değil, sağlık alanında bilimsel üretimleri ile hem kendi insanına hizmet edecek hem de dünya tıp alanındaki yarışta bende varım diyecek.

 

İlaç sanayisi, tıbbi teknoloji ve bilimsel Ar-Ge’de Türkiye önümüzdeki 5 yılda çok daha farklı bir noktaya gelecek. İkinci adım ise Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ni Sağlık Bakanlığı olarak bu yıl içinde inşallah kuracağız.”

 

“TÜTÜNLE MÜCADELE ETTİĞİMİZ GİBİ BONZAİ İLE DE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gençler arasında kullanımı artan ve ölüme neden olan bonzai adlı uyuşturucu maddeyle mücadele konusunda yöneltilen soruları da yanıtladı.

 

Koruyucu ve önleyici tedbirlere ağırlık vereceklerini açıklayan Müezzinoğlu, devlet olarak, milletin evlatlarını istismar edenlere teslim etmeyeceklerini söyledi.

 

Bakan Müezzinoğlu, hafta başında 6 Bakanın bonzai ile mücadele konusunda mini zirve gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bütün değerlendirmeleri yapacağız ama bundan sonraki süreçte gerek yasal gerek fiili uygulama gerekse fiziki mekan çalışmalarını tamamlayacağız.

 

Öncelikli çalışmalarımız koruyucu ve önleyici tedbirleri daha güçlü hale getirmek olacak. Biz tütün, alkol ve uyuşturucu ile mücadele ettik. Bu üçü de nesillerin geleceği açısından önemli. Güçlü mücadeleyi sigarada nasıl başardıysak diğer konularda da milletçe başarılı olmalıyız.

 

Bu nedenle milletimizin, annelerin, babaların bu konularda daha çok duyarlı olması ve bu anlamda da okuryazarlık ve sağlık bilincini daha iyi noktaya taşımamız gerekiyor. Toplum olarak tüm bireyleriyle güçlü iletişim kurmak ve onları sosyal yaşamda daha güçlü noktalara taşımalıyız. Hükümet, yerel yönetim ve sivil toplum örgütleri olarak elbirliği ile tütünle nasıl mücadele çıkarttıysak bununla da çıkartacağız” dedi.

📆 17 Temmuz 2014 Perşembe 15:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR