MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » Turmepa, Temiz Denizler İçin Kadiköy Rıhtım’da Ritim Tuttu
Turmepa, Temiz Denizler İçin Kadiköy Rıhtım’da Ritim Tuttu


DENİZ TEMİZ DERNEĞİ/ TURMEPA tarafından üçüncüsü İstanbul’da düzenlenen “Masmavi Deniz Eğitim Kampı’na katılan gençler ve gönüllüler, 11 Temmuz Cuma saat 16:30’da Kadıköy Rıhtımı’nda deniz kirliliğine dikkat çekmek için İstanbul halkıyla buluştu ve hazırladıkları deklarasyonu yayınladı.

 
DAKSAR’la (Denizde Arama Kurtarma ) beraber Kadıköy Rıhtımı’na denizden botlarla gelen gençler ve gönüller kara ve deniz ekosisteminin tahribi sonucu oluşan iklim değişikliği, koruma ve atıklarla ilgili İstanbul Boğazı’nı “Korumak ve Keşfetmek” için hazırladıkları deklarasyonu İstanbul halkıyla paylaştı. Kamuoyunun dikkatini deniz kirliliğine çekmek için ritim grubu kampçılarımıza eşlik etti.
Masmavi Deniz Eğitim Kampı Bu Sene İstanbul’a Demir Attı!
DENİZ TEMİZ DERNEĞİ/ TURMEPA’nın, bu sene üçüncüsünü düzenlediği ‘Masmavi Deniz Eğitim Kampı’ 07 Temmuz – 26 Temmuz 2014 tarihleri arasında İstanbul Nakkaştepe, Koç Korusu’nda düzenleniyor.
ritim 2

Türkiye’nin 8 il’inden ( Antalya – Samsun – Manisa – Muğla – Denizli – İstanbul – İzmir-Isparta ) 9 – 14 ve 18 – 25 yaşları arasında seksen çocuk ve altmış genç, 07 Temmuz – 26 Temmuz 2014 tarihleri arasında deniz eğitim kampında ücretsiz olarak ağırlanıyor. Her hafta kırk çocuk ve gencin yer alacağı deniz eğitim kampında yirmi gönüllü ve yirmi deniz elçisi görev alıyor.
Bu yılki tema “Zaman Tüneli – İstanbul!”
2012 yılından itibaren İzmir ilinin Seferihisar ilçesinde düzenlenen MASMAVİ DENİZ EĞİTİM KAMPI projesi, üçüncü senesinde İstanbul’a demir attı.
Kampta, çocuklar ve gençler dünyanın ikinci en işlek, en tehlikeli trafiğine sahip olan İstanbul Boğazı’nın sorunlarına dikkat çekmek ve İstanbul’un 3000 yıllık tarihi, İstanbul’un korunması gereken ekosistemi için birlikte çalışıyor.
Proje kapsamında İstanbul Boğazı hakkında çocuklar, gençler aracılığı ile kamuoyuna bilinçlendirme çalışmaları düzenleniyor. Bu çalışmalar sonucunda gençlerin, çocukların ve paydaşların İstanbul Boğazı’na karşı daha duyarlı, aktif sorumlu yurttaşlar olması hedefleniyor.
Denizlerin Kurtarıcıları Bu Kampta Yetişiyor !
Kamp süresince düzenlenecek etkinlikler arasında yer alan Tanışma / Kaynaşma Oyunları, Geri Dönüşüm Atölyeleri, Drama Aktiviteleri, Mavi Kuşak Eğitimleri, Arama Kurtarma Eğitimleri, Deklarasyon Grup Çalışmaları, Bubble Maker, Drama, İstanbul Boğazı ve Müze Gezisi, Film, Belgesel Gösterileri, Kıyı Temizleme, Tekne Gezileri ve Doğa Çantam Aktiviteleri ile gençlerin ve çocukların kaynaşması sağlanıyor.
DENİZ TEMİZ DERNEĞİ/TURMEPA, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ve Mitsui&Co’nun desteği ile Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı Projesi kapsamında ekosistem eğitimleri veriyor.
Bu eğitimlerle beraber “Kıyı Temizliği Hareketi” adı altında kampçılarımız kıyılarımızı temizliyor. Ayrıca deneyimli dalgıçlar eşliğinde şnorkel ve dalgıç kıyafetleriyle dalış yapan kampçılarımıza, deniz canlılarıyla buluşma imkânı sağlanıyor.
Kamp süresince kampçıların denizlerimizi tanıması için su altındaki yaşam öyküsü ve canlı seslerinin yer aldığı belgeseller izleniyor. Deniz, su ve kuraklık ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Kampın son günlerine doğru geri dönüşüm ve atölye etkinlikleri düzenleniyor.
Bu sene ilk olarak düzenlenen, Koç Arama Kurtarma Ekibi tarafından karada, DAKSAR (Denizde Arama Kurtarma) tarafından da denizde sağ kalma ve ilkyardım eğitimi ile TURMEPA Gönüllüsü gençler yeni bir görev ve misyon ediniyor.

HAFTALIK PROGRAM

7 – 8 Temmuz 2014 Koç Arama Kurtarma Eğitimi
09.00 – 17.00 Holding Konferans Salonu + Kamp Alanı

8 Temmuz 2014 İstanbul Boğazı Eğitimi
21.00

9 Temmuz 2014 Garipçe Köyü Ziyaret
09.00 – 20.00 Üçüncü Köprü
Koruma Deklarasyon Grup Çalışması
Koç Üniversitesi- Bubble Maker
Atıklar Deklarasyon Grup Çalışması

10 Temmuz 2014 Burgazada – Sait Faik Abasıyanık / Müze
09.00 – 19.00 Burgazada – Kıyı Temizleme + Yüzme
İklim Deklarasyon Grup Çalışması

11 Temmuz 2014 Kalamış-DAKSAR/Denizde Arama Kurtarma
09.00 – 17.00 Kadıköy Meydanı – Deklarasyon / Basın
Sertifika ve Kapanış Seremonisi

12 Temmuz 2014 12.30 Veda / Bulduğun Gibi Bırak

Galeri
📆 12 Temmuz 2014 Cumartesi 13:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR