MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Kadıköy Belediyesi’nin imar plan tadilatına itirazlar geliyor
Kadıköy Belediyesi’nin imar plan tadilatına itirazlar geliyor


Kadıköy’de parsel bazlı imar plan notu değişikliklerine AK Parti grubundan itiraz geldi. AK Parti Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz, “Parsel bazlı dönüşümün Kadıköy’de sorunları arttıracağını söyledi.

 
Kadıköy Belediye Meclisi Temmuz Ayı toplantılarının ikinci oturumunda gündeme gelen Kadıköy’de parsel bazlı imar plan notu değişikliklerine AK Parti grubundan itiraz geldi.
Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı plan notu değişikliğine vatandaşlardan gelen itirazların değerlendirildiği oturumda Y. Mimar Göksel Öksüz sözlerine şöyle devam etti: “Mevut plan Kadıköy’ün; otopark, yeşil alan, trafik gibi problemlerini çözmemektedir.
Bundan 3- 5 yıl sonra nüfusun yaklaşık 700 bin olacağını düşünürsek, sorunların artacağı ve Kadıköy’ün içinden çıkılamaz bir hal alacağını öngörebiliriz.”

 
Bu yüzden, en azından inşaata başlanmamış alanlarda ada bazlı yeni bir imar tadilatına ihtiyaç duyulmakta olduğunu ifade eden AK Parti Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Y. Mimar Göksel Öksüz, “İtirazlara sebep olan Bu plan notu tadilatı Kadıköy’ün tamamını ilgilendiren imar planı ve çekme mesafeleriyle ilgili bir konu.

 

Çok fazla teknik ayrıntıya bakmayacağım ama plan tadilatının özünde Kadıköy Belediyemizin aslında yapmak istediği şu; Kadıköy’ün yeşil dokusunu korumak, parseldeki yeşili daha da artırabilme adına bodrum katlardaki konturları 1 metreden 2 metreye kadar çekmeyle ilgili bir plan notu değişikli bu.

 

Tabii Kadıköy kentleşmesini tamamlamış, eski yapı stoku çok fazla olan bir ilçemiz. Sadece depreme karşı riskli yapı değil, aynı zamanda yeşil alan problemimiz de var.

 

Alt yapıyla ve trafikle ilgili eksiklerimiz var. Bu plan notu değişikliği kapsamında şunu belirtmek istiyorum: 6306 yasa kapsamında ve 2013’ün Haziran ve Eylül aylarında değiştirilen planlı olanlar tipli imar yönetmeliği kapsamında vatandaşlarımız Kadıköy’de binalarını yıkarak yeniliyorlar. Tabi bundan memnunuz. İnşallah Kadıköy’de riskli bina kalmayacak ve vatandaşlarımız güvenli binalarda oturacak.
Yalnız şöyle bir sıkıntı var; şimdi binaların yıkılması ve yenilenmesine yönelik yapılan değişiklikler, parsel bazlı değişikliklerdir. 540 bin nüfusu olan Kadıköy’de bu değişiklikler yapılırken mevcut apartman dairelerinin metre kareleri küçülüyor ve yeni daireler çoğalarak geliyor. Yani 10 dairelik bir bina 13-15 daire olacak.

 

Yine 20 dairelik bir bina 25-30 daire olacak. Bu sonuçlardan sonrada haliyle nüfus artacak. Kadıköy’de bu itirazların da gerekçesi otoparklarla ilgili sorunlardır. Vatandaşlar binalarını dönüştürürken parsel bazlı dönüşüm kapsamında yeterli otopark bulamıyorlar. Haliyle biz bu sorunu önümüzdeki dönemde çok yaşayacağız. Alt yapısı ve kesitleri değişmemiş yollara çözüm getirilmemiş.

 

Parsel bazlı dönüşümüz Kadıköy’e yapılacak kötü bir imar planı çözümü olduğunu düşünüyorum. Bun her fırsatta da ifade ediyorum.” dedi.

 

📆 11 Temmuz 2014 Cuma 10:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR