MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Spor, Toplum » Brezilya’nın efsanevi stadında GROHE imzası
Brezilya’nın efsanevi stadında GROHE imzası


Bu günlerde tüm gözler futbolda dünyanın en çok arzulanan kupasını kazanabilmek için kıyasıya bir mücadeleye girecek olan 32 ülkenin en iyi futbolcularının üzerinde. En çok odaklanılan noktalardan birini ise Rio de Janeiro’daki Estádio Jornalista Mário Filho, yani tüm dünyada bilinen adıyla, “Maracanã” stadyumu oluşturuyor.

 

Stadyum, diğer birçok heyecan verici maçın yanı sıra, etkinliğin 13 Temmuz 2014 tarihinde oynanacak en önemli maçı olan final karşılaşmasına da ev sahipliği yapacak. Bununla birlikte, stadyumun modernizasyonu sırasında sıhhi tesisat sistemlerinde çok sayıda GROHE ürünü kullanıldığı düşünüldüğünde, Almanya’nın aksiyonun çok büyük bir parçası olacağına şüphe yok.

 

1950 Dünya Kupası için inşa edilen Maracanã, dünyanın en ünlü futbol sahalarından biri. O günlerde sahip olduğu 200.000 seyircilik kapasitesi hala bir rekor olarak yerini koruyor. 144.000 metrekarelik tesisinin değişen gereksinimler ile uyumlaştırılabilmesi için, son altmış yılda çeşitli yeniden inşa ve modernizasyon projeleri gerçekleştirildi.

 

Bu ulusal anıt, bugün sadece 2014 Dünya Kupası’nın ana stadyumu olarak hizmet vermekle kalmayıp aynı zamanda 2016 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’ndaki çok sayıdaki yarışmaya da ev sahipliği yapacak üst düzey bir çok fonksiyonlu arenaya dönüştü. Dahası, rock ve pop müzik konserleri gibi birçok büyük etkinliğe de uygun. São Paulo merkezli Fernandes Arquitetos Associados’dan Daniel Fernandes en son yeniden tasarımdan sorumlu kişi.

 

Tribünlerin, medya alanlarının ve locaların modernizasyonunu yine Fernandes denetledi. Her ne kadar bu çalışmalar sonucunda, stadyumun kapasitesi de güvenlik endişeleri ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak yaklaşık 73.000 kişiye düşürülmüşse de, halen küresel standartlarda çok büyük bir tesis olmayı sürdürüyor.

 

Ayırt edici özellikleri arasında, çok fazla gün ışığını bloke etmeksizin güneşe karşı etkin koruma sağlayan yeni fiberglas gerilmiş zar çatısı da var. Her ne kadar bu sofistike dairesel çatı mekanın modern iç kısmını vurgulasa da, tarihi statüsü ve geleneklerini korumak için anıtsal ön cephesi aynı şekilde muhafaza edildi.
Üstün konfor ve etkin kaynak yönetimi için GROHE ürünleri

Kapsamlı yenileme projesi çerçevesinde, Estádio Municipal do Maracanã’nın sıhhi tesisat sistemlerini de yenileyen planlamacılar, paslanmaz çelik şık Skate Cosmopolitan gömme rezervuar panelleri ile birleştirilen GROHE rezervuarlarına da yer verdiler.

 

Çift kademeli yıkama tasarımı kullanıcılara üç ila altı litrelik yıkama seçenekleri arasında seçim yapma imkanını verirken start-stop fonksiyonu da gerçek gereksinimler doğrultusunda daha fazla su tasarrufu sağlıyor. Bu şekilde, GROHE EcoJoy® teknolojisi konfor ve fonksiyonellikten taviz vermeksizin su tüketiminin azaltılmasına yardımcı oluyor. Modern panel tasarımı, bu ünlü tesiste yaratılan yeni ortama da soyut ve zarif bir şekilde karışıyor.

📆 10 Temmuz 2014 Perşembe 10:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR