MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Lisanssız Rüzgarda İlk Proje Onaylandı
Lisanssız Rüzgarda İlk Proje Onaylandı


Geçtiğimiz aylarda ilk kurulumun gerçekleştiği lisanssız rüzgar enerji sektöründe hareketlilik devam ediyor. Son olarak TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından rüzgar türbin projeleri onaylanmaya başlandı. Kısa zamanda gerçekleşmesi beklenen geçici kabuller ile yatırımcıların kendi elektriklerini rüzgar türbinleriyle üretmelerinin önünde hiçbir engelin kalmaması bekleniyor.

 

Lisanssız rüzgar enerjisi sektöründe yönetmelik ve uygulama tebliğlerinin nihai şeklini alması uzun zaman sürmüştü ve RAPSİM adı verilen teknik etkileşim analizi zorunluluğu sektörde yatırımların gerçekleşmesine bir süre mani olmuştu. Uzun beklemeler neticesinde birkaç ay önce ilk kurulumu gerçekleştiren AYETEK şirketi yine sektörde lider pozisyonunu koruyarak TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından proje onayı alan ilk şirketler arasına girmeyi başardı.

 

60 metre üzerindeki türbinler engelli

Şirketin kurucu ortaklarından Abdullah Özel lisanssız rüzgar enerji sektöründe yatırımların 60 metre altındaki rüzgar türbinlerine yoğunlaştığını ifade etti: “Toplam yüksekliği 60 metreyi geçen rüzgar türbinleri yaklaşık 6 aylık RAPSİM sürecine takıldıkları gibi kısa zamanda yayımlanması beklenen yönetmeliklerle bu yükseklikteki rüzgar türbinleri türbin yerleşim alanı imar planı şartı getirilmesi bekleniyor.

 

Bu da yatırım sürecinin en azından 6 ay daha uzaması demektir. AYE 250 rüzgar türbinimizin toplam yüksekliği tercihe göre 45 veya 55 metre olduğu için rüzgar türbinimiz bütün bu zorlu süreçlerden muaf tutuluyor. Bu da yatırımcılar için önemli bir tercih sebebine dönüşüyor”.

 

AYETEK şirketinin diğer kurucu ortağı Ekrem Karaçalı tercih edilme sebeplerinin yükseklik ile sınırlı olmadığını ifade etti ve eklediı: “23 yıldır elektrik üreten güçlü referanslara sahibiz ve bu özelliğe sahip olan dünyada tek şirketiz. Bununla birlikte Türkiye ve Avrupa’da tedarik ağımızın hazır olması, bakım/onarım deneyimlerimiz, teknik ekibimizin ve üretim altyapımızın varlığı önemli tercih sebepleri arasında”.

 

500 kW gücünde türbin tasarlıyoruz

Ekrem Karaçalı aynı zamanda yeni bir türbin müjdesi verdi: “60 metre üzerindeki türbinler radar sistemini etkiledikleri için RAPSİM hassasiyetini ulusal güvenliğimiz açısından çok isabetli buluyoruz.

Burada önemli olan sektörün bu koşullara uyum sağlamasıdır. AYETEK olarak 60 metre altında ve 500 kW gücünde ikinci bir rüzgar türbinimizin tasarım ve sertifikasyon sürecine şimdiden başladık bile. Sürecin önümüzdeki 2 yıl içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Bu sayede uzun yıllar sektördeki öncü konumumuzu muhafaza etmeyi planlıyoruz”.

 

Sıra geçici kabulde

Onaylanmış olan projeyi bir süre test amaçlı çalıştırarak geçici kabulün yapılmasına hazırlık yapan şirket yetkilileri Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü başta olmak üzere sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla görüşmelerin devam ettiğini belirttiler.

 

İlgili bütün kurum ve kuruluşların sektörün önündeki engellerin kaldırması için seferber olduklarını ifade eden AYETEK yetkilileri Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki deneyimlerden istifade ederek sektörün en iyi bir şekilde şekilleneceğine inandıklarını da sözlerine eklediler.

📆 10 Temmuz 2014 Perşembe 10:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR