MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Toplum » Irak’ta Ramazan Hüzünlü Geçiyor
Irak’ta Ramazan Hüzünlü Geçiyor


Irak’ta Ramazan hüzünlü geçiyor. İşgalin yetim bıraktığı 180 bin çocuk sokaklarda yaşıyor. Neredeyse her ailenin ocağına ateş düşmüş. Türkiyeli hayırseverler, yardımlarıyla yaşanan hüznü bir nebze olsa dağıttılar.

Amerikan işgali altındaki Irak’ta Ramazan hüzünlü geçiyor. Başkent Bağdat eski günlerini arıyor. Irak’ta Ramazan buruk bir o kadar da acı yaşanıyor. İşgal her insanın hayatından bir şeyleri alıp götürmüş. Neredeyse her ailenin ocağına ateş düşmüş.

Iraklılar teselliyi iftardan sonra camilere akın etmekte buluyor. Namazlardan sonra ülkenin eski huzuruna kavuşması için dualar ediliyor. İnsanlar bir sonraki Ramazan’a sağ salim kavuşmayı, hiçbir yakınlarını kaybetmeden yeni bayramlara girmeyi diliyorlar Allah’tan.
Özellikle karışıklığın bitmek bilmediği Diyala bölgesindeki insanlar, artık nerede, ne zaman patlayacağı belli olmayan bombalardan kurtulmak istiyor.

Türkiyeli hayırseverlerin gayretleri Irak’taki hüznü bir nebze olsa dağıttı. Ramazan’da acılı kardeşlerini yalnız bırakmayan Türkiyeli hayırseverler, başta Kerkük, Bağdat, Diyala ve Sülaymaniye olmak üzere Irak’ın dört farklı vilayetinde ihtiyaç sahibi ailelere kumanya paketleri dağıttı.

İHH İnsani Yardım Vakfı ekiplerinden temel gıda maddelerinden oluşan ve bir ailenin uzun süre ihtiyacını karşılayacak gıda maddelerini alan aileler, Türkiye halkına selam ve teşekkürlerini ilettiler.

İHH ekipleri, ayrıca kısa bir süre önce Taza bölgesinde yaşanan bombalı saldırı sonucu evleri yıkılan ve çadırlarda yaşamak zorunda kalan mağdurlara da yardım malzemesi dağıttı. Ayrıca İHH’nın Irak’ta bulunan gezici sağlık ekibi Taza’daki kampa getirilerek buradaki insanlara sağlık hizmeti vermeye başladı.

Ramazan’da Irak’taki yetimlere yönelik çalışmalarına hız veren İHH, Irak’taki bir kısım yetimlerin kefalet ücretlerini de dağıttı. Irak’ta halen 2003’te başlayan işgalle birlikte 4,5 milyon yetim bulunuyor. Bu yetimlerin yaklaşık 180 bini ise sokaklarda yaşıyor.

Etiketler: , , ,
📆 26 Ağustos 2009 Çarşamba 11:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR