MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » A. Bahçekapılı’nın Nazım Sen Gittin Gideli kitabı çıktı
A. Bahçekapılı’nın Nazım Sen Gittin Gideli kitabı çıktı


Nâzım Hikmet’in ölümünün 50. Yıldönümü nedeniyle dostları, yazarlar ve okurlarının kaleme aldığı mektuplar Nâzım, Sen Gittin Gideli adıyla BRT Yayınları’nca kitaplaştırıldı.

 

Yapıtı hazırlayan Alâettin Bahçekapılı “Nâzım’a vefa borcumuzu ödüyoruz.” dedi.
Geçen yıl aramızdan ayrılışının 50. yıldönümünde andığımız dünyaca ünlü ozanımız, yazarımız Nâzım Hikmet için dostlarının, günümüz yazarlarının ve okurlarının mektuplarından oluşan Nâzım, Sen Gittin Gideli adlı kitap okurlarla buluştu. Kitapta, 40’ı aşkın mektup var:

 

Bunların bir bölümü, Nâzım’ın 50. ölüm yıldönümünde Moskova’daki mezarı başında bulunmak üzere Şair Ahmet Özer, TRT emekli Prodüktörü, yazar Alâettin Bahçekapılı’nın kolaylaştırıcılığında yola çıkmadan –öykücü Mustafa Balel’in de katkılarıyla- yazılan, yazdırılan mektuplardan oluşuyor: Refik Erduran, Orhan Karaveli, Viron Dedeoğlu, Ahmet Özer, Mustafa Balel, Öner Ciravoğlu, Hüseyin Atabaş, Sevgi Türker Terlemez, Gülsüm Cengiz, Ayten Mutlu, Mustafa Ruhi Şirin, Ümit Tarı, Korkut Akın, Nuri Erkal, Melahat Babalık, Hamdi Tuncer, Dr. Sadreddin Apaydın, Saber Moghaddami, Battal İlgezdi, Süreyya Köle, Nebahat Akın, Orhan Nedim Ayık, Kamuran Semra Eren Ayık, Sonnur Bahçekapılı, Nurullah Can, Ömer Tuğral, Aydın Kılıççı ve Alâettin Bahçekapılı’nın yazdığı bu mektuplar 3 Haziran 2013’teki törende Nâzım’ın mezarı başında okundu.

 

Mektuplar, Nâzım’ın son yıllarını yaşadığı -şimdi müze olarak korunan- evine konulmak üzere Nâzım’ın son sevgilisi Vera Tulyakova’nın kızı Anna Tulyakova (Strepanova)’ya teslim edildi.
A. Bahçekapılı'nın Nazım Sen Gittin Gideli kitabı çıktı  2

20 kişilik “Nâzım sevdalısı” arkadaş topluluğunun Nâzım’ın mezarını ziyaretinin ardından projeyi yürüten Bahçekapılı, Nâzım’ın dostlarından İbrahim Balaban, Hıfzı Topuz ve Yaşar Kemal ile yazarlarımızdan Ataol Behramoğlu, Aslan Kavlak, Müjdat Gezen, Sunay Akın, Derman Bayladı, Ruhi Türkyılmaz, Selçuk Ülger, Ali Mustafa, Güney Özkılıç, Şaban Akbaba, Cengiz Bektaş ve Öner Yağcı’nın yazdıklarını da ekleyerek oluşturdu bu Nâzım, Sen Gittin Gideli kitabını.

 
BRT Yayınları’nın 17. kitabı olarak yayımlanan, büyük boy 288 sayfalık Nâzım, Sen Gittin Gideli’de Memet Fuat’ın kaleminden Nâzım Hikmet’in yaşam öyküsü ve Moskova’da 50. ölüm yıldönümünde yapılan duygusal törenlerden fotoğraflar da var. 1. hamur kâğıda iki renkli olarak basılan kitapta Nâzım’ın çeşitli zamanlarda çekilmiş fotoğrafları, mektupların el ürünü örnekleri ve yazarların özgeçmişleri de bulunuyor.

 
“Hazırlayan” olarak Alâettin Bahçekapılı’nın imzasını taşıyan Nâzım,Sen Gittin Gideli hakkında şöyle diyor Bahçekapılı:
“50. ölüm yıldönümünde Nâzım’ın mezarı başına gitmeye karar verdiğimizde, ona kalıcı, etkili bir armağan götürmek istedik. Nâzım’ın gerek hapishanelerden, gerek dünyaya barışı getirmek için Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’da katıldığı etkinliklerden, gezdiği her yerden yakınlarına, dostlarına, sevdiklerine mektuplar yazdığı, kartlar attığını göz önüne alarak, ona bu mektupları yazmaya karar verdik.

 

O bu dünyadan gitti gideli, o bu ülkeden gitti gideli neler yaşadık, onun hakkındaki duygu ve düşüncelerimiz neydi, bunu ortaya koymaya çalıştık. Sıcak, içten ürünler çıktı ortaya. Nâzım’ın bu toplumdan, bu ülkeden, bu dünyadan ‘alacaklı’ gittiğini; aradan geçen 50 yılda yüreklerimize sığmayan sevgiyi bir kez daha belgeleyen bu mektuplarla Nâzım’a bir tür ‘borç’ ödediğimizi düşünüyorum. Kitabın daha şimdiden 2. baskıyı yapacağının belli olmasından dolayı da seviniyor ve kapsamını genişletmeyi planlıyorum.”

Galeri
📆 08 Temmuz 2014 Salı 13:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR