MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » Türk Dünyası Çocukları, 20. Defa
Türk Dünyası Çocukları, 20. Defa


Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın geleneksel olarak düzenlenmekte olduğu TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ”nin YİRMİNCİSİ, Türk C​umhuriyet ve topluluklarından yaklaşık 500’e yakın konuk öğrenci ve 73 refakatçi öğretmenin oluşturduğu 40’a yakın çocuk gurubunun katılımıyla, büyük coşku ile devam ediyor

 

 

Türk Dünyası çocukları, Soma Faciası’nı unutmadı. Şölen afişlerinde Soma’yı anmak için “siyah kurdela”lar kullanıldı. Türkiye’den şölene katılacak pek çok sanatçının

faaliyetleri gelecek yıllara aktarıldı.
Türk Dünyası Çocukları, 20. Defa
“Dilde, Fikirde, İşte Birlik”
İçin Bir Araya Geliyorlar

 

Şölen Yürüyüşü, 03.06.2013 pazartesi saat 09:30’da Kadıköy İhsan Sungu İlköğretim Okulu’ndan başlayacak ve Altıyol istikametinde tam bir şenlik havası içinde devam ederek Kadıköy İskele Meydanı’na ulaşacaktır.

 

Kadıköy Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşımız okunduktan sonra konuk gruplarımızdan bir kısmı gösterilerini sunacaklardır.

 

 

Türkiye’den beğenilen sanatçımız Zafer İşleyen ve Saha Türklerinin meşhur sanatçısı Veronika Lıtkina ve Altay Türklerinin meşhur sanatçısı Irina Kenzina da, İBB Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda 4 Haziran 2014 Çarşamba günü 09.00-13:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek 20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni kapsamında bir konser verecekler.

 

 

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından ilki 1995 yılında düzenlendikten sonra geleneksel hale getirilen Türk Dünyası Çocuk Şöleni, 20. Yaşına girdi.

20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ne Türkiye’nin yanında Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, KKTC, Rusya Federasyonu, Moldova, Bulgaristan, Romanya, Kosova, Makedonya, Yunanistan, Suriye, Irak, İran, Afganistan gibi toplam 17 ülkeden de katılım gerçekleştirilecek. Buna ilaveten Türkiye’de adları maalesef fazlaca bilinmeyen ve Rusya Federasyonu içinde Özerk Türk Cumhuriyetleri olan Saha, Şor, Altay, Dağıstan, Balkar, Nogay, Karaçay, Kumuk, Kalmuk cumhuriyetlerinden de katılım gerçekleşecek. Son dönemde dünya gündemine oturan Ukrayna’ya bağlı Kırım’dan ve Moldova sınırları içinde kalan Gagauz Yeri’nden de katılımlar olacak.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan, 20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni ile ilgili yaptığı açıklamada “Turan Yazgan Hocamızın çizdiği hedefler doğrultusunda Türk çocuklarının birbirini tanıması, kaynaşması, birbiriyle kucaklaşması, Türklüklerinin ve kardeş olduklarının farkına varmaları, Türklük şuuruna ve gururuna sahip olmaları için başlatılan Türk Dünyası Çocuk Şölenleri devam edecektir. Japon Denizi kıyısındaki ve Kore’ye komşu Saha Türkleri’nden Makedonya’ya kadar uzanan büyük Türk coğrafyasının her bölgesinden gelen Türk çocukları geleneksel kıyafetleriyle katılacakları bu şölende, çok renkli görüntüler oluşturacaklar. Pek çok çocuk, Türkiye’deki aileler tarafından misafir edilmekte böylece Türk aile geleneği hakkında da fikir sahibi olmakta, aynı kültürün bir parçası olduğunu kavramaktadırlar.

Türk Çocukları için her yıl olduğu gibi bu yıl da muhteşem bir konser programı hazırladık. İstanbul Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştireceğimiz konserde Türkiye’den beğenilen sanatçımız Zafer İşleyen ve Saha Türklerinin meşhur sanatçısı Veronika Lıtkina ve Altay Türklerinin meşhur sanatçısı Irina Kenzina sahne alacaklar.Uzunca süreden beri olduğu gibi bu yıl da Türk Dünyasından gelen çocuklar arasında Prof. Nevzat Atlığ’ın seçici heyet başkanı olduğu Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması düzenliyoruz.” dedi.

Közhan Yazgan açıklamasında devamla “Türklük şuurunun idraki hem Türkiye’deki Türk çocukları; hem de Türkiye dışından gelen Türk çocukları için önemlidir. Türklük şuurunun idraki, Türk Birliği’ne giden yolu açacaktır. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Prof. Dr. Turan Yazgan’ın ‘aklın yolu’ olarak çizdiği ilkeler doğrultusunda ‘Türk Birliği’ için çalışmaya devam edecektir” dedi.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle yaklaşık on gün süreyle misafir ettiği bu öğrenciler, Türk Dünyasının Başkenti olan İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini de görme imkânı da bulacaklar.

📆 01 Haziran 2014 Pazar 15:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR