MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Bahariye Sanat Galerisi’nde Duygu Bağlan İle Seramik Sergisi
Bahariye Sanat Galerisi’nde Duygu Bağlan İle Seramik Sergisi


 Geçmişten günümüze bütün yaşamsal birikimleri üzerinde bulundurmasıyla seramik plastik sanatlar içinde insanla daha yakın bir temasın estetiği olmuştur. Kap kacak estetiği olarak hayatın içinde bir zorunluluk olarak yoğrulan seramik olgusu, mütevazi ölçülerine rağmen vazgeçilmez bir nesne ve o oranda da sanatsal ifade noktalarına ulaşmıştır.

  Duygu Bağlan seramiklerinin de böylesi geniş bir açılımı; tarihten güncelliğe uzanan bir yapısı ve beslenme kaynakları var. Dahası onun seramikleri içinde hem geleneksel sanatlarımızın zengin birikiminden faydalanma var, hem de antik objelerin ve minimal düzeneğinin geçmiş ve gelecek arasındaki estetik tercihleri var. Dolayısıyla sanatçı seramiği yaşamın içinde bir değer ve güzellik olarak ele alıyor. En önemlisi de onu yaşamın içine katıyor. O gerektiğinde bir tablo gibi duvarda kendine yer ediniyor, gerektiğinde iç mimarinin estetik ve özel bir dekorasyonuna dönüşüyor.

  Bu yönüyle Duygu Bağlan, seramiği kendi bakış kültürü içinde çok yönlü bir estetik tanımla ele alıp çoğaltıyor. Ona her bir insanın kendine göre bir anlam yüklemesine de izin veriyor. Böylece sanatçının seramikleri çok boyutlu bir anlamı içererek var oluyor…

Duygu Bağlan Kimdir?

Y.T.Ü. Kimyagerlik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Hasan Usta Çömlek Atölyesi’nde ilk seramik çalışmalarına başladı.

1990-93 yılları arasında, Y.T.Ü.’nde yüksek lisans eğitimini, ‘Çömlekçi hamuruna uygun, kurşunsuz ham sır araştırması’ adlı tezini vererek tamamladı..

Sanatçı; Orhun Yazıtları olarak bilinen Eski Türk Yazıtları’nı, Kutadgu Bilig öğretilerini ve Türkler’in toprak, hava, su ve ateş gruplarına ayırarak Göktürkçe yorumladığı burçları konu alarak günümüze getirmektedir.

Seramik ve sır çalışmalarını Anadoluhisarı’ndaki atelyesinde sürdürmekte olan Bağlan, Saint Michel Lisesi’nde seramik dersleri vermektedir.

Etiketler: , ,
📆 19 Mart 2010 Cuma 09:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR