MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Kültür-Sanat, Magazin, Toplum » Ebru Dede ”Aşkın Ritminde” Kişisel Resim Sergisi
Ebru Dede ”Aşkın Ritminde” Kişisel Resim Sergisi


22 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Bahariye Sanat Galerisi’nde sanatçı Ebru Dede’nin eserlerinden oluşan ‘’Aşkın Ritminde’’ kişisel resim sergisi gerçekleşecektir.

 

 

Sanatçı, sergi ve eserleri hakkında şöyle söylüyor;

‘’ Alan Watts, âşık olmayı, mistik bir hayal görmeye benzeyen “ilahi bir çılgınlık” olarak tanımlar.Robert Stenberg’in üçgen aşk modeli, uzun süreli güvenle açıklanır.Yakınlık, tutku ve bağlılık. JacquesLacan ise aşkın narsistik duyguları beslediğini, karşımızdaki kişiyi kendi egomuzun arzuladığı şekilde gördüğümüzü, aşkın ego hayali olduğunu anlatır.
Eski Türklerde dans anlamına gelen oyun ile büyü kavramlarında benzerlikler görülmektedir. Dans törenleriyle büyü törenlerinin iç içe olduğu dönemler söz konusudur. İki kişinin dansı, kısa süreli de olsa yakınlık ve tutku duygularını uyandırır. Çiftler dans boyunca birbirlerini gözetirler. Dans, aşkı yaratır, besler, ancak sonsuza dek sürdüremez.

Eric Fromm, aşkı sanat olarak görür. Aşkın ve sanatın ortak sorunu her ikisinin de yanılsama olup olmamasıdır. Geçici hayal ile sonsuzluk arasında gidip gelen bu iki kavram, ego ile bütünleşmesi ya da egoyu tamamlaması beklenen bir eylem olarak da görülmüştür.Dans, aşkın hem bir yanılsama ve büyülenme hali hem de karşılıklı gözetme, bağlılık ve tutku halidir. Bu yönüyle aşkı en iyi dans anlatır, bir de şiirler… bizi sonsuz bir hayale sürükleyerek. ‘’

 
Ebru Dede
‘’Aşkın Ritminde’’
Kişisel Resim Sergisi
22 Mayıs-3 Haziran 2014
Bahariye Sanat Galerisi

 

📆 24 Nisan 2014 Perşembe 09:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR