MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Caferağa, Eğitim, Flaş, Genel, Toplum » İnsan Nedir ? Kendini Tanı
İnsan Nedir ? Kendini Tanı


“Doğu ve Batı Felsefelerine Göre İnsan Nedir?”

 

 

“Kendini tanı, o zaman başkalarını ve evreni de tanıyacaksın.” Sokrates

 

Klasik tarz felsefe, felsefeyi bir yaşama sanatı olarak görmek, yaşamda uygulamaktır. Çünkü, yaşamda uygulanmayan bilginin değeri yoktur. Klasik tarz felsefe yaşam, ölüm, doğum, politika, ahlak, toplum gibi insan ile ilişkili bir çok alanla ilgilenir. En önemli özelliği hayata bütünsellik içinde bakabilmektir.

Teori ve pratik bir bütündür; öğrendiklerine göre yaşamak ve yaşamdan öğrenmeye çalışmak. Uygularken yaşam bize bir şeyler öğretir ve bu öğrenme, bize bilinç kazandırır.

Günümüzde insanların çoğu şehirlerde yaşıyor, tüketim üzerine, iş, maddi değerler, kazanç, alışveriş üzerine kurulu hayatlarımız var. Doğaya yabancıyız. Bu, insan doğasıyla uyumlu bir yaşam biçimi değildir. Çünkü insan sadece fiziksel ihtiyaçları giderildiğinde mutlu olabilecek bir varlık değil, manevi yanlarını da beslemesi gerekmektedir. Mutlu olabilmek için çözüm yine insanın kendisindedir.

Sokrates’in dediği gibi “KENDİNİ TANI”.

Kendini tanımak modern çağda biraz emek ve cesaret istiyor. Filozof, bilgeliği arayan onun peşinden gidendir. Sadece değişik disiplinlerdeki entellektüel fikirlerle tatmin olmayan; öğrendikçe kendini değişime uğratandır. Şeylerin bilgisine vardığında bu bilgiyi bir yaşam tarzına dönüştürür, aktif bir felsefeyi yaşar. Aktif Felsefe düşünceleri, duyguları, sözleri ve eylemleri birbiriyle uyum içinde yaşama çabasıdır.

Ücretsiz seminerimiz 2 saat sürecektir.

Etkinlik yeri : Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy, Caferağa, Şifa hastanesi karşısı

Kadıköy Belediye’si Barış Manço Kültür Merkezi’nin katkılarıyla.

📆 22 Nisan 2014 Salı 12:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR