MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Genel, Toplum » Gençlik parlamentosu basın bülteni
Gençlik parlamentosu basın bülteni


Onurlu ve Özgür Yaşamak İçin İnsan Haklarını Tartışıyoruz”

İstanbul’daki resmi-özel, lise düzeyinde 23 okuldan 161 öğrenci 18-20 Nisan 2014 tarihlerinde MEF Lisesi Gençlik Parlamentosunda bir araya gelerek Türkiye’nin sorunlarını tartışacak.

 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen MEF Lisesi Gençlik Parlamentosu’nda (4.MGP) öğrenciler, 7 ayrı komitede   Türkiye’deki insan haklarını ve insan hakları ihlallerini tartışacak, bu sorunların nedenlerini değerlendirerek çözüm yolları üretecek.

Bu çalışma içerisinde, liseli gençler Türkiye’nin sorunları hakkında araştırma yaparak bilgi edinecek, araştırma sonuçlarını komitelerde tartışma -bu sorunlara çözüm önerileri sunma- kendi fikirlerini ifade edebilme ve Genel Kurulda topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirebilecekleri bir deneyim yaşayacaklar.

 

Türkiye’deki farklı sorunların ele alınacağı komiteler:
-Türkiye’de Sosyal Yaşam Ve Toplumsal İlişkiler Komitesi
-Türkiye’de Eğitim Komitesi
-Türkiye’de Medya, Basın ve Sanat Komitesi I
-Türkiye’de  Medya, Basın ve Sanat Komitesi II
-Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Komitesi
-Türkiye’de  Çevre ve Sağlık Komitesi
-Türkiye’de Ekonomi Komitesi

Konferansın İlk Günü’nde  :
Katılımcı okullarla birlikte gerçekleştirilen açılış töreninde MEF Okulları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Arıkan ve  TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici ağırlanacak. Bu iki konukla yapılan söyleşiden sonra delegelerin birbirlerini tanımalarını ve kaynaşmalarını sağlamak amacıyla komiteler kendi aralarında daha önce organizatörler tarafından belirlenen oryantasyon oyunlarını oynayacak.

Konferansın Son Gününde Genel Kurul yapılacak:
İki gün boyunca yürütülen tartışmalar sonucunda komitede tartışılan konular ve sorunlara karşı üretilen çözüm yolları komite başkanları tarafından bir rapor haline getirilecek.
Delegelerin bir meclis ortamında alınan kararları tartıştıkları yer olan Genel Kurulun 3. gününde öğrenciler resmi kıyafetle gelecekler, Genel Kurul’a birer parlamenter gibi katılacaklar.
Genel Kurul’da komiteler sırayla kürsüyü devralacaklar. Komitelerin konuşmaları sırasında Konferans başkanları jüri olarak sahnedeki konuşmaları ve akışı yönetecekler.
Kürsüyü devralan komitedeki delegeler şu sırayı izleyecekler;
-Komitenin Raporu okunacak.
-Rapor üzerine ve komitedeki tartışmalar hakkında konuşma yapılacak.
-Diğer Komitelerden sorular alınacak ve komite sırayla bunlara cevap verecek.
-Komiteye karşı atak konuşması yapılacak ve verilen kararlar eleştirilerek varsa yanlışlıkları ispatlanmaya çalışılacak.
-Komite, gelen eleştirilere karşı savunma yapacak.

Komitenin sunumu bittiğinde diğer 6 komitedeki delegeler kendi aralarında oylama yapacak ve organizatörler tarafından  her komiteden ‘evet’ ya da ‘hayır’ oyu alınacak. Konferans Başkanları da oylarını verdikten sonra %50 barajını geçen komitelerin raporları geçmiş sayılacak. En son en yüksek puanı elde eden komitenin raporu birinci ilan edilecek.
Konferans, MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Havva Karagöz’ün konuşmasıyla kapanacak.

 

📆 16 Nisan 2014 Çarşamba 11:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR