MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Genel, Toplum » Hava alanında mahsur kalan Uygur Türklerine MHP’lilerden destek
Hava alanında mahsur kalan Uygur Türklerine MHP’lilerden destek


Çin’deki baskılardan kaçarak Türkiye’ye gelen aralarında hamile kadın ve çocukların da olduğu 35 Uygur Türk’ünün Türkiye’ye girişine destek vermek amacıyla Fatih İlçe Başkanlığına mensup bir grup MHP’li Atatürk Havalimanı’na geldi.
17 gündür Atatürk Havalimanı pasaport arkası arındırılmış salonda Türkiye’ye kabul için bekleyen 35 Uygur Türk’üne MHP’lilerden destek geldi. Gece saatlerinde Atatürk Havalimanı dış hatlar geliş katına gelen yaklaşık 100 kişilik MHP’li grup Uygur Türklerinin Türkiye’ye kabulü için protesto eyleminde bulundu. Ellerinde pankartlarla gelen bir süre slogan attı. Tepkilerini göstermek için ıslık çalan ve alkış tutan grup basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklamasında bulunan Fatih İlçe Başkanı Ali Dinçer Çolak, 25 Uygur Türkünün Türk konukseverliğin, kardeşliğin, hukukun gereğince ana yurtlarına girişlerine izin verilmesini gerektiğini ifade etti.

 

Çolak, “Doğu Türkistan’dan gelen 25 Uygur Türkünün Türkiye’ye girişi engellenerek İstanbul havalimanında 17 gündür tutulmaktadırlar. Çin devletinin zulmünden kaçan Uygur kardeşlerimizin birer göçmen gibi karşılanması gerekirken, turistlerden istenen yasal sorumluluğun bu mazlum kardeşlerimizden istenmesi adil ve vicdani değildir. Suriye’den gelen mağdur ve mazlum 2 milyona gösterilen anlayış Uygur Türklerinden esirgenmektedir. Türkiye Türklerine, Suriye Arap sığınmacılarından daha uzak olmayan kadınlı çocuklu 25 Uygur Türkünün havalimanı şartlarından daha fazla mağdur edilmeden Türk konukseverliğin, kardeşliğin, hukukun gereğince ana yurtlarına girişlerine izin verilmelidir. Türk devletinden ve hükümetinden talebimiz budur” dedi.
Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Saadettin Akyol ise, “Biz Doğu Türkistan’a özgürlük istiyoruz. Buradaki vatandaşlarımızın da bekleme süreçlerinde hayat standartlarında yaşamasını istiyoruz” şeklinde konuştu…….İSTANBUL (İHA)

📆 12 Nisan 2014 Cumartesi 11:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR