MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » Tüketici Hizmet Ödülü TÜKÇEV’e Verildi
Tüketici Hizmet Ödülü TÜKÇEV’e Verildi


Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Ankara’da düzenlenen 17. Geleneksel Tüketici Ödül Töreni’nde, Bakan Hayati Yazıcı tarafından Tüketici Hizmet Ödülü TÜKÇEV(Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) adına, Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Aslan’a verildi.

 
TÜKÇEV’in, tüketicinin korunması adına  çok önemli çalışmalara imza attığını belirten Bakan Yazıcı, “Öncelikle bugün sunumunu yaptığımız Türkiye Tüketici Profili ve Bilinç Seviyesi Araştırması’nın gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı tüm TÜKÇEV yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.
Daha sonra platforma davet edilen TÜKÇEV Başkanı  Beyhan Aslan’a, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından “Yılın Hizmet Ödülü” belgesi ile plaketi verildi.

Plaketi verirken de TÜKÇEV’e teşekkür eden Bakan Hayati Yazıcı “TÜKÇEV her zaman bakanlığımızın yanında oldu. Ayrıca çıkardığı yayınlarla da yıl boyunca tüketiciyi bilinçlendirmek için büyük çabalar harcıyor. Bu nedenden dolayı, 2013 yılının Hizmet Ödülü’nü TÜKÇEV’e vermekten mutluluk duyuyorum” diye konuştu

Yeni tasarı Mayıs’ta devrede…

Bakan Yazıcı, yeni Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu’nun hazırlanmasında başta sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri olmak üzere ilgili tüm tarafların görüşü alınarak şeffaf ve katılımcı bir süreç izlendiğini belirtti.

 
Eski kanunda olmayan birçok düzenlemenin ilk defa ele alındığına dikkati çeken Yazıcı, “Yapılan düzenleme ile faiz dışı hangi hizmetlerin ücretlendirilebileceğini Bakanlığımızın görüşünü almak kaydıyla BDDK belirleyecek. Tüketici sürprizle karşılaşmayacak” ifadesini kullandı.

– “Hakem heyetleri yargının yükünü azaltıyor”

Tüketici hakem heyetlerinin bakabileceği ihtilaf konularını genişlettiklerine değinen Yazıcı, “Tüketici hakem heyetlerinin işlevselliğinin artması kısa zamanda tüketici haklarının korunması açısından kabul gören bir uygulama. Aynı zamanda tüketici hakem heyetlerinin daha etkin hale gelmesi yargının yükünü de önemli şekilde azaltmaktadır” dedi.
Türkiye Tüketici Profili ve Bilinç Seviyesi Araştırması

Yardımcı Doçent Doktor Halil İbrahim Zeytin de tüketicilerin bilgi ve bilinç seviyesini tespit etmek amacıyla 12 ilde gerçekleştirilen Türkiye Tüketici Profili ve Bilinç Seviyesi araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Türk tüketicilerinin büyük bir kesimi alışverişten önce bir liste hazırlarken, tüketicilerin yarısından fazlası  bu listenin dışına çıkıyor. Alışverişlerde ürünün menşei, referans olma özelliğini yitirirken, yerli markaya olan ilgi artıyor. Kadınların yerli marka tercihi, erkeklere göre daha yüksek oranda gerçekleşirken, ülkenin batısında yerli markaya duyulan güvensizlik devam ediyor.

Tüketicilerin büyük bir kesimi gıda ürünlerinde lezzete önem verirken, gıda ambalajlarındaki kalori bilgilerine dikkat edenlerin oranı yaklaşık yüzde 35 olarak gerçekleşti.

Tüketici Ödülleri

Konuşmaların ardından toplam 7 dalda seçilen kişi ve kurumlara ödülleri verildi.

Ödül kategorileri ve ödül alanların listesi şöyle:

– Hizmet Ödülü: Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV)

– Radyo Televizyon Programı Ödülü: TRT1-Pazar Ola, Kanal 26-Tüketirken, Line Tv-Tüketici Köşesi/Güne Bakış

– Basın Tüketici Köşesi Ödülü: Akdeniz Manşet Gazetesi-Tüketici Başvuru Merkezi, Posta Gazetesi-Çaresi Posta’da, Eskişehir Yeni Gün Gazetesi-Tüketici Bilinci,

– Bilinçli Tüketici  Ödülü: Mehmet İmrek, Tolga Karadeveci, Erdoğan Erdoğan, Eyüphan Öztürk

– Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un Uygulanmasında Başarılı Kuruluş Ödülü: İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığı, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Bölümü

– Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü: Franke Mutfak ve Banyo Sistemleri, Touristica Atlas Turistik Servis ve Yatırım, Jolly Tours Club Jolly Turizm

– Bilimsel Çalışma Ödülü: Ozan Özkaya, Neslihan Onur

📆 11 Nisan 2014 Cuma 11:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR