MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Politika, Toplum » Doğu Perinçek’e ABD’li Türklerden Ödül
Doğu Perinçek’e ABD’li Türklerden Ödül


Doğu Perinçek AİHM Zaferi Ödülü Alacak

 

         Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA), İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e Ermeni soykırımı iddialarına karşı kazandığı AİHM zaferi üzerine ödül verecek. Kurul, ödül davetini 18 Şubat’ta Perinçek tutukluyken yapmasına rağmen İP Lideri Amerika’ya gidemiyor. Ergenekon davasından hakkında yurtdışına çıkış yasağı bulunan Perinçek’e vekâleten ödül törenine eşi Şule Perinçek katılacak. Washington’da 12 Nisan’da yapılacak ödül töreni için bugün ABD’ye giden Şule Perinçek, yolculuk öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 
Perinçek’e Yurtdışına Çıkış Yasağı
Doğu Perinçek’in Ergenekon davası kapsamında hakkında yurtdışı çıkış yasağı olduğu için ödül törenine kendisinin gittiğini söyleyen Şule Perinçek, “Bu ödülü biraz utanarak almaya gidiyorum. Kendi ülkemdeki demokrasiden, kendi ülkemde yapılan siyaset adına utanarak gidiyorum. Ödülü Doğu Perinçek adına benim almam doğru değil. Doğu Perinçek’e bu ödül mavi gözüne, esmer tenine verilmiyor. Memleketi adına kazandığı başarıdan dolayı, Türk Milleti, Türk devleti adına alıyor. Ama Ergenekon davasından 6 yıldır cezaevinde kaldıktan sonra mücadeleler sonunda çıkarmamıza rağmen, ödül almak için yurtdışına çıkartamıyoruz.” dedi.

 
‘Kararı söke söke aldık’
Perinçek’e ABD’deki Türkler yerine Türkiye’nin ödül vermesi gerektiğini kaydeden Şule Perinçek, “Ben kendisi adına eşim olduğu için büyük bir gurur ve onur duyuyorum. AİHM kararından önce verilen bir mücadele var. Biz bu kararı söke söke aldık. Çıkarılan engelleri aşarak aldık. Büyük bir başarıdır Doğu Perinçek’in gösterdiği bu zafer. Ama ödülünü almaya ne yazık ki kendisi gidemiyor.” açıklamasını yaptı.

 
Konferansta Konuşma Yapacak
1979’dan beri ABD’de faaliyet gösteren Türk Amerikan Dernekleri Kurulu’nun bu yıl 34.’sü düzenlenen Türk-Amerikan Konferansı 10 – 12 Nisan tarihleri arasında Washington kentinde yapılacak. Etkinlik kapsamında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de konuşma yapması bekleniyordu. Ancak Şimşek’in yerine İP Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek’in baş konuşmacı olarak öğle yemeği buluşmasında konuşma yapacağı öğrenildi. Perinçek, konferans konuşmasında “Vatanımıza dokunmayın, Türkiye’mizin kendi geleceğine karar vermesine karışmayın.” mesajını vereceğini söyledi.

 
Kahraman Gibi Karşılanmıştı
Doğu Perinçek, 2005 yılında İsviçre’nin “Ermeni Soykırımı yalandır” demeyi suç sayan yasasını Lozan’da yaptığı bir konuşmayla çiğnemiş ve hakkında dava açılmıştı. İsviçre Mahkemesi’nde, 90 kilo belgeyle Ermeni Soykırımı iddiasının tarihsel ve emperyalist bir yalan olduğunu kanıtlayan Doğu Perinçek, buna rağmen 90 gün hapis cezası karşılığı 9 bin Frank para cezası almıştı. Perinçek İsviçre’den dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda yüzlerce kişi tarafından karşılanmıştı.
İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, İsviçre Mahkemesi’nin açtığı dava sonucunda verilen cezayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmüştü. AİHM de Perinçek’in “Ermeni Soykırımı uluslararası bir yalandır” açıklamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olmadığına karar vermişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Perinçek’in İsviçre aleyhine kazandığı davayı “milat” olarak değerlendirmişti. Geniş çevrelerce büyük bir yankı uyandıran karara karşı, İsviçre hükümeti temyize gitti. Gözler, AİHM Büyük Dairesi’nin vereceği karara çevrildi.

📆 11 Nisan 2014 Cuma 11:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR