Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Bebeklerde Temizlik

Yayınlanma:
ABONE OL

Annelerin çoğu bebek ve çocuklarında sivilce, yara, kan çıbanı, egzama ve bunlara benzer deri belirtilerinin bulunduğu durumlarda onlara banyo yapılmasının zararlı olacağını düşünür ve bazan haftalarca banyo yaptırmaktan çekinirler.

Banyolar geciktirildikçe sözü edilen deri belirtilerinin giderek daha da yaygınlaştığı ve tedavilerinin güçleştiği görülür. Normal derinin üzerinde doğal şartlarda yüz binlerce mikrop zararsız olarak yaşayıp durur. Deri dolaşımında ortaya çıkan herhangi bir bozuktuk, deri asiditesinde ve kimyasında bir değişiklik, aşırı terleme, aşırı kirlenme, derinin havasız ve nemli kalması gibi bazı özel koşullarda derinin mikroplara karşı direnci azalır ve geçirgenliği artar. Hele de deri üzerinde ufak tefek çizik ve çatlaklar, yaralanmalar, böcek ve sinek ısırmaları veya allerjik değişmeler yüzünden beklenmedik giriş kapıları açılırsa deri üstünde hazır bekleyen mikropların deri altına girmesi ve çeşitli derecelerde ve yaygınlıkta deri ve deri altı iltihaplanmalarına sebep olması daha da kolaylaşır. Bu şekilde başlayan değişik nitelikteki deri iltihapları, kirlilik ve kötü hijyen koşulları devam ettikçe süratle yayılma ve derinleşme eğilimi gösterirler.

Sıcak suyun ve banyo sırasında kullanılan sabun ve şampuanların antiseptik yani mikrop öldürücü ya da mikrop faaliyetini durdurucu etkileri vardır. Bu nedenle sık yapılan banyolar yukarda anlatılan zinciri daha ilk halkasından itibaren durdurmayı sağlar. Deride bir iltihaplanmanın başlamış olduğu durumlarda da bu yolla, yaralardaki mevcut mikroplar yerlerinden uzaklaştırılmış ve olayın yaygınlaşması önlenmiş olur.

Banyolar, vücudun dışa açılan kapıları çevresindeki mikrop kümeleşmelerinin önlenmesi bakımından da son derece önemli ve gereklidir. Burun ve kulak delikleri, ağız çevresi, anüs, idrar çıkış deliği ve vajen mikroplara açık en kritik bölgelerdir bu bölgelerde temizlik önemlidir. Bu bölgeler su ve sabunla yeteri kadar temizlenmez ve kirli bırakılırsa, bu yollar aracılığı ile mikropların vücuda girmesi ve yayılması önlenemez.
Annelerin çoğu da çocuklarının öksürüklü dönemlerinde onları yıkamak istemezler. Bu yüzden Öksürüklerin sürüp gittiği kış aylarında bazen çocukların haftalarca yıkanmadıkları dikkati çeker.
Öksürük çok çeşitli nedenlerin sonucu olarak ortaya çıkan bir belirtidir. Öksürüğün asıl sebebi banyo yapmaya elvermeyecek bir neden olmadıkça öksüren çocukların banyolarının geciktirilmesini anlayışla karşılamaya imkan yoktur. Doğrusunu söylemek gerekirse çocuk yaşlarında banyo yapmaya engel olabilecek böyle bir sebebi düşünüp bulmak da pek mümkün değildir.

Çocuk yaşlarında uzayan öksürüklerden çoğunun nedeni bir üst solunum yolu enfeksiyonun peşinden ortaya çıkan burun arkası akıntılarıdır. Böyle bir akıntı devam ettikçe ne yapılırsa yapılsın öksürüğü kesmek de kolay kolay mümkün olmamaktadır. Böyle durumlarda banyolardan kaçınmak yerine çocuklara sık sık banyo yapılması çok daha doğrudur. Banyolar, burun arkası akıntı ve birikintilerinin yumuşayıp kolayca temizlenmesinde çok olumlu bir rol oynarlar. Banyo sırasında yaratılacak sıcak ve nemli bir ortam sayesinde, koyulaşmış olan bu akıntı ve birikintilerin harekete geçirilerek yerlerinden kopmaları ve dışarı atılmaları sağlanmış olur. Bu da, öksürük refleksinin giderek azalması ile sonuçlanır.

O halde öksürüğü yaratan şartlar biraz önce de sözü edildiği gibi çocuğun genef dengesini önemli derecede bozmuyorsa öksürüğe rağmen banyo sıklığında hiç bir değişiklik yapmaya da gerek yoktur.

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
20 Mayıs 2024
Duman’ın “Erzurum’a Selam Söyle’nin ardından, “Kars’a Selam Söyle” kitabı yayınlandı

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Erzurumlu Prof. Dr. Halûk Harun Duman, Erzurum’u konu alan iki kitapla birlikte bir de Kars’ı konu alan yeni bir kitap yayımladı. Kitaplar hakkında değerlendirme yapan Duman, “Çok zengin anılar ve tarihsel bilgiler içeren kitaplar her iki şehrin 1960-1985 yıllarına ışık tutan ilginç bilgilerden oluşuyor. Adeta şehrin gizli tarihi sayılabilecek kitaplarla hiç […]

Genel
20 Mayıs 2024
Mardin Basın Çalıştayı’nda Gazeteciliğin Olumsuz Etkilendiği Sebepler Konuşuldu

Gazeteciler, yeni başlattıkları Basın Platformu hareketiyle Mardin’de bir çalıştay düzenlediler. Mardin Yay Grand Oteli’de gerçekleşen Basın Platformu 2. Çalıştayı, Mardinli gazetecilerinde yer aldığı toplantıda, önemli sorunların masaya yatırılmasına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan gazeteciler, gelişen teknoloji, ekonomik sıkıntılar ve sosyal medya etkisi gibi konuların basılı gazeteciliği nasıl etkilediğini derinlemesine ele aldılar. TEKNOLOJİ VE TÜKETİM ALIŞKANLIĞI […]

Ekonomi
18 Mayıs 2024
Palandöken: “Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]