MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Dr. Şadi Yazıcı:Vatandaşa ulaşmak için tüm iletişim kanallarını kullanıyoruz
Dr. Şadi Yazıcı:Vatandaşa ulaşmak için tüm iletişim kanallarını kullanıyoruz


Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, vatandaşa ulaşmak için tüm iletişim kanallarını kullandıklarını söyledi. Yeni kurulan Çağrı Merkeziyle Tuzlalıları 7 gün 24 saat dinlediklerini vurgulayan Yazıcı, “Belediyecilikte ‘Bu gün git, yarın gel’ dönemi bitmiştir” dedi.

Her mahallede ayrı ayrı Halk Meclisi Toplantıları yaparak halkın sorunlarını dinleyen Başkan Dr. Şadi Yazcı, Perşembe günleri de  halkı belediye binasında dinliyor. Mahalle toplantılarında özel sorunlarını anlatma fırsatı bulamayan vatandaşlar, Perşembe günleri belediye binasında başkanla birebir görüşerek, her türlü dilek şikayet ve isteklerini başkana iletebiliyor. Mahalle Halk Meclisi Toplantıları’nda halkın genel sorunlarını dinlediğini vurgulayan Başkan Yazıcı, “Bildiğiniz gibi her hafta ayrı bir mahallemizde Halk Meclisi Toplantıları yapıyoruz. Burada vatandaşlar mahallenin genel sorunlarını, genel istek ve şikayetlerini bizlere bildiriyor. Artık her Perşembe günü belediyemizde yapılacak olan halk gününde ise, vatandaşlarımız daha özel sorunlarını bizlere aktarma imkanı bulacak” dedi.

📆 11 Mart 2010 Perşembe 12:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR