MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Aral: ‘‘Aşk bir keşfetme duygusudur”
Aral: ‘‘Aşk bir keşfetme duygusudur”


Kadın- erkek ilişkilerini hikayelerinde, romanlarında çok iyi anlatan bir yazar olan  “İnci Aral”  Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki söyleşisinde hem son kitabı “Sadakat”i tanıttı hem de  sevenleriyle kısa bir sohbet ortamı oluşturdu.

Giriş konuşmasını  tatlı bir dille yaparak “Bütün söyleyeceklerimi kitabımda söyledim. Kitabım çıktığından beri, bütün yazdıklarım bu konuşmalara vesile olsun diye yazılmış gibi geliyor bana. Okurlarımla karşılaşmak için güzel bir vesile.Yazdıklarımın sizde hangi duyguları uyandırdığını merak ediyorum “

Neden “SADAKAT” konusunu seçtiğimi sorduklarında vereceğim yanıt “İnsanları ilgilendiren her şey benim konum olabilir.”oluyor.

Daha önceki kitaplarında sadakat konusunu yan tema olarak işlediğini de açıklayarak;”  yüzde yüz sadakatin mümkün olamayacağını” dile getiren Aral; sadece aşık olunduğu süre içerisinde sadakatin var olabileceğini söyledi.

Sadakatsizlik ister tensel, ister düşünsel olsun sadece bir seçimden ibaret olduğunu, gönüllülük gerektirdiğini düşünen yazar ,”Zayıf sadakatle yanan bir ışıkta yeterli, evde fenerle gezmek gerekmiyor” sözü ile tam anlamıyla konunun bir özetini yapmış oldu.

“Sadakatsizlik başlı başına bir sorun, bir çıkmazdır. Çözüm bulamasak bile bir şeylerin farkında olarak yaşamak artı bir durumdur. Asıl sorunumuz ,kadına ve erkeğe yüklenmiş toplumsal rollerdir.”

Romanlarında ve hikayelerinde kadın-erkek ilişkileri önemli bir yer tutan yazar,”Bir kadının mutsuz olduğu yer de, bir erkek mutlu olamaz.”Kadınlar daima kendilerine acı veren erkeklerden hoşlanırlar.”sözleriyle gözlemlerini dile getirdi.

Söyleşi sırasında erkek konuklardan gelen sorular ise, bir yandan düşündürürken, herkesi bir an da olsa gülümsetti. Erkek katılımcılar kadınları anlayamadıklarına dair sorular sorarken ,bayan katılımcılardan ise sadakatsizlikle ilgili sorular geldi.

Keyifli bir söyleyişi olmasıyla birlikte, herkesin, sadakat konusu, kadın-erkek ilişkileri hakkında ki düşüncelerini özgürce konuştuğu bir ortam yaratıldı. Farklı karakterleri ve farklı düşünceleri konu alan kitabı “Sadakat”i imzalayarak, Caddebostan Kültür Merkezi tarafından verilen çiçekle bu hoş söyleşi noktalandı.

Düşüncelerini en güzel şekilde yorumlayarak sayfalara döken Aral; yine okumadan geçilmeyecek bir kitapla karşımıza çıkarak, herkesin aşina olduğu konu olan “sadakat ve sadakatsizlik” kavramını ele alıyor. Kesinlikle okunması gereken bir kitap ve kütüphanelerde yerini almaya hazır bir eser.

Etiketler: , , , ,
📆 10 Mart 2010 Çarşamba 12:33   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Aral: ‘‘Aşk bir keşfetme duygusudur”” için bir cevap

  1. ŞEYDA DEMİR dedi ki:

    Çok güzel tanımlamışsınız..En kısa zamanda kitabı alıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR