MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Eğitim Bir Sen MTSK Uygulama Sınavlarını Masaya Yatırdı

Eğitim Bir Sen MTSK Uygulama Sınavlarını Masaya Yatırdı 

 

Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube Yönetimi, MTSK Sınav Uygulamasında görev almış fakat il Denetmenlerinin sınav esnasında tutmuş oldukları olumsuz raporlar sebebi ile sınav görevinden men edilen öğretmenlerle bir toplantı yaptı.

 Sultanbeyli Harput Kebapta düzenlenen toplantıya sınav uygulamalarından sorumlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fesih Sönmez, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ertaş ile MTSK uygulama sınavı görevi verilmeyecek öğretmenler katıldı.

İlçemizde yapılan MTSK Uygulama Sınavlarında sınav bölgesinde denetim ve gözetim yapan il Milli Eğitim Müfettişleri (Denetmen) sınav esnasında gözlemleri sonucu sınav uygulamaları şartlarını yerine getirmediğini gözlemledikleri sınav görevlileri hakkında tutmuş oldukları raporları il Milli Eğitim Müdürlüğüne sundukları,  İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de il denetmenlerinin tuttukları raporlar dolayısı ile bazı sınav görevlileri ile  ilgili bir daha sınav görevi verilmemesi noktasında hükmettiği görülmüştür.

Kendilerine bir daha sınav görevi verilmeyeceği resmi yazı ile tebliğ edilen sınav görevlisi öğretmenler, sendikaları Eğitim Bir Sen’den yardım istediler. 

Hak Arama Denince Akla Eğitim Bir Sen Gelir

Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube Yönetimi, MTSK Direksiyon sınavı görevinden men edilen öğretmenlerin mağduriyetlerine çözüm bulmak amacıyla öğretmenlerle bir araya geldi. Yapılan toplantıda konu enine boyuna tartışıldı. Sınav görevi dolayısı ile görevlendirilen müfettişlerin çok objektif olmamaları dolayısı ile Sınav görevini yürüten görevliler üzerinde çok büyük bir baskı olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sınav görevini ifa eden görevlileri psikolojik baskı altında tutmasına ve adil karar verememelerine sebep olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

Toplantıda konuşan EĞİTİM BİR SEN Sultanbeyli Şube Başkanı Murat ŞİT, aslında yasal anlamda sınav görevlilerine ya da sınav komisyonuna dışarıdan hiç kimse müdahale edemez. Ama bazı müfettişlerin sınav görevini yürüten öğretmenlerin objektif davranıp davranmadıklarını kontrol amaçlı sınava müdahale ettikleri gözlemlenmiştir. Burada şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır. Eğer sınav görevini yerine getiren öğretmenlere güvenmiyorsanız sınav görevi vermeyin. Yok, eğer güvenip görev vermişseniz sınav esnasında müdahale etmemeniz gerekir, diye düşünüyoruz. Bazı müfettişlerimizin sınav uygulaması devam ederken sınav görevini yürüten öğretmenlere kursiyerin sınavdan geçip geçmediğini sormaları görevli öğretmenleri sıkıntıya düşürdüğü görülmüştür.

 Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube Başkanı konuşmasını şöyle sürdürdü, şöyle bir durumda var. Bakanlık sınav başarı yüzdesi %80 lerde olan sınav başarısını Avrupa Birliği ülkelerinin seviyesine indirmek için sıkı bir denetim uyguladığı bilinmektedir. Yine güya sınavda başarısız olan adayların sürücü kurslarını zorladıkları, kurs sahiplerinin ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de sınav görevini yürüten öğretmenler üzerinde baskı kurduğu iddia edilmektedir. Sınav görevini ifa eden biz görevliler böyle bir baskı görmedik. Ancak bakanlığın sınavın başarısını Avrupa birliği ülkelerinde ki gibi % 47 lere çekersek bu bir başarıdır anlayışı beraberinde bazı sıkıntılar getirmektedir. Sınav görevini yerine getiren öğretmenlerin en ufak hata yapan kursiyeri sınavda başarılı göstermelerinin kendilerine bir daha sınav görevi verilmemesine sebep olacağı kaygısı taşımaktadırlar. Daha net bir ifade ile bir kursiyer sınavda başarılı olsa bile sınav sonucunda başarısız gösterilse bunu soran sorgulayan da yok herhangi bir müeyyidesi de yok. Ama en ufak hatası olan bir kursiyeri sınavda başarılı göstermek sınav görevlisi öğretmene bir daha sınav görevi verilmemesine sebep olduğundan sınavın objektif ve adil bir şekilde yapılmasını imkânsız kılmaktadır.

İşte ilçemizde sınav görevi bir daha verilmeyen siz değerli arkadaşlarımızın durumu bundan ibarettir, dedi.

Toplantı sonucunda şu kararlar alındı.

Peki ne yapılacak?

Rapor tutan il denetmeninin sınavda objektif olmadığı noktasında kanaat oluştuğundan kendisi hakkında şikâyetçi olunacak ve bir daha ilçemizde kendisine sınav görevi verilmemesi istenecek. Alo 147 ye ve BİMER’e konu ile alakalı yazışmalar yapılarak bilgi istenecek.

Tebliğ edilen görev verilmeme yazılarının gerekçeleri ve yasal dayanakları sorulacak

Sonra gerekçe yasal olmaması durumunda itiraz yazıları yazılacak.

Şit, hiçbir ceza süresiz değildir

 Toplantı sonunda öğretmen arkadaşlarına verilen sınavdan men cezasının haksız olduğunu ve yasal olmadığını ifade eden Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube Başkanı Şit, hiçbir ceza süresiz değildir, dedi.  Ve yasal dayanağı şöyle açıkladı:  Özel motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi sınav yönergesinin Sınavda görev verilmeyecekler MADDE 9- da ‘Sınavda mevzuata aykırı hareket ettiği tespit edilenlerle yüz ceza puanının doldurulması, alkollü olarak araç kullanılması veya hız sınırının aşılması gibi kural ihlalleri nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlara bir daha görev verilmez’ denilmektedir.

Görüldüğü üzere madde 9 da görev verilmeyecekler belirtilmiştir. Sınav görevinden men edilen siz değerli arkadaşlarımız bu maddede belirtilen hususlardan hiçbirini yapmadınız. Elbette ki ufak tefek hatalarımız olmuştur ve olabilir. Bu bizlerin sınav görevlerine son verilmesine sebep değildir. Eğer diyalog ile yazışmalar ile sonuç almazsak sendikal örgütlülükten kaynaklı gücümüzü kullanarak işi Sultanbeyli’de bir daha sınavlarda görev almamaya kadar götüreceğimizi ilan ediyoruz, dedi.    

 

.

 

 

📆 24 Şubat 2014 Pazartesi 14:28   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Eğitim Bir Sen MTSK Uygulama Sınavlarını Masaya Yatırdı” için bir cevap

  1. Sevil Demirbuga dedi ki:

    Ayni olay benim Mugla Fethiye ilceseinde MTSK sinavinda basima geldi,denetmenler 1.yil sinav verilmeme cezasi vermisler ,..bize en ufak yanlisi affetmeyeceksiniz diyorlar sonrada ceza bize veriliyor…ben bu isi cozemedim ve magdur olan benim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR