MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » Panorama 1453’Teki 54 Pano Müze Kadar İlgi Görüyor
Panorama 1453’Teki 54 Pano Müze Kadar İlgi Görüyor


Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde sergilenen 54 Panonun yer aldığı Fetih Sergisi, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.
Mimar Muharrem Hilmi Şenalp tarafından hazırlanan ve 1453 Fetih Sergisi olarak isimlendirilen 54 panoda orjinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim, ve özgün objelerin fotoğrafları yer alıyor. Sergi yılın 365 günü müze ziyaretçileri tarafından ücretsiz olarak gezilebiliyor.
Doç. Dr. Erhan Afyoncu ve Dr. Coşkun Yılmaz tarafından kaleme alınan panolardaki metinlerde fetih adım adım anlatıldığı gibi Fatih ve fetih kadrosunun kültür, sanat, edebiyat, hukuk, siyaset, şehircilik, mimari ve askeri anlayışları hakkında da bilgiler yer alıyor. Geniş ziyaretçi profili dikkate alınarak hazırlanan metinler, meraklısının konu hakkında en temel bilgilere sahip olabileceği şekilde hazırlanmış. Panolarda “Şehzade’nin Ruznamesi”,“Fatih’in Çocukluk Defteri”, “İstanbul Kuşatmaya Nasıl Hazırlandı?”, “Akşemseddin’den Fatih’e Mektup”, “Fatih’in Galatalılara Verdiği Ahidname”, “Fatih Sultan Mehmed’in Kütüphanesi”, “Fetih Kadrosu”, ve “Âlimlerin Fatih’i Protestosu” gibi birbirinden ilginç konu başlıkları görsel bir şölen eşliğinde ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Panorama 1453-1
5 YILDA 3 MİLYON 750 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ
Top sesleri, mehter takımı ve Osmanlı atlarının kişnemesi efektleriyle İstanbul’un fethinin 1304 resimle anlatıldığı Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni 5 yılda 3 milyon 750 bin kişi ziyaret etti. İstanbul’un fethini anlatan, dünyanın tam panoramik tek müzesi ‘Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne ilgi her geçen gün artıyor.
İSTANBUL (İHA)

Galeri
📆 12 Şubat 2014 Çarşamba 12:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR