SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Flaş

HES ve Baraj fuarına HAYIR

Yayınlanma:
ABONE OL

HES ve Baraj fuarına Karşı Kadıköy’de buluşan yaşam savunucuları fuara HAYIR dedi

 

Anadolu’nun her köşesini yağmaya açarak suyun ticarileştirilmesine yönelik HES ve Baraj projeleri ile doğayı, yaşamı, kültürleri katlediyorlar. Yaşam alanlarımızı sermayeye devretme girişimi ve suların metalaştırma projeleri olan HES’ler – Barajlar, doğayı ticari bir meta haline getirerek şirketlerin tekeline sunuluyor, yaşamımıza el koyuluyor.

 

Yaşam alanlarını ve doğayı savunanlar uzun yıllardır gerek vadilerde, dere başlarında gerek şehirlerde, şirket önlerinde eylem yapıyor, katliam projelerine karşı davalar açıyor, şirketlerin ve iktidarın yalanına, talanına karşı direniyorlar. Çünkü biliyorlar ki su hayattır satılmaz.

 

 Bu koşullar altında, duyduk ki vadilerimize, kentlerimize, ormanlarımıza giren ve onlara yapım malzemesi sağlayan tedarikçi HES’çi ve barajcı şirketler, 13–15 Şubat’ta İstanbul’da “Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı”nda DSİ’nin desteği ile bir araya gelip yaşamımızı nasıl katlettiklerini sergileyeceklermiş.

 

Doğa ve yaşam katillerinin, İstanbul’da bu katliamı meşrulaştıracak bir fuarı açmalarına sessiz kalmamız beklenemez. 

 

Çünkü bu fuar katılımcıları vadilere dozerleri sokan, dereleri borulara hapseden ve önüne beton setler çeken şirketlerdir. 

 

Bu fuar 2000’e yakın HES projesiyle doğal ve kültürel yaşamı bir bütün olarak yok etmek isteyenlerin,

 

Yaşam alanlarımızı yasa-hukuk tanımadan katledenlerin,

 

Dereleri doğal yatağından koparıp 49 yıllığına şirketlere kiralayanların,

 

Binlerce ağacı kesenlerin,

 

HES’lerin yüksek gerilim hatlarını yerleşim yerlerinin üstünden geçirerek insanları lösemiye mahkum edenlerin,

 

Son 2 yılda HES ve barajlarda 100’ün üzerinde işçiyi yaralayan, 60 işçiyi öldürenlerin fuarıdır!

 

Bu fuara katılanlar sözde kentsel dönüşüm maskesi altında mahalleleri rant projelerine kurban edenlerdir. Gaziosmanpaşa mezarlığını çıkardıkları “Afet Yasası” kapsamında riskli bölge ilan edip, buralara rezidans dikmek isteyen bu şirketlerdir.

 

 Bu fuara katılanlar Haydarpaşa’ya göz koyup 3. Rant Köprüsü projesi ile Kuzey Ormanlarını katleden şirketler ve ortaklarıdır. 3. Havalimanı projesi ile köylülerin topraklarını ellerinden zorla almaya çalışanlardır.

 

Bu fuar hayalleri zorlayan bir yüzsüzlük örneğidir.

 

İZİN VERMEYECEĞİZ !

 

13–15 Şubat’ta İstanbul’da “Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı”nı bu kadar kolay düzenleyebileceklerini sananlar yanılıyorlar. Başta DSİ ve düzenleyici Demos Fuarcılık olmak üzere tüm katılımcıları bu hayalden vazgeçmeleri için uyarıyoruz: Bu doğa katliamının sergileneceği fuara izin vermeyeceğiz.

 

 Vadilerden, derelerden kovduğumuz HES şirketleri unutmasınlar. Bergama’dan, Gerze’den, Loç’tan, Çağlayan’dan, Mersin’den, Munzur’dan, Peri’den, Yeşilırmak’tan, Fındıklı’dan, Kaz Dağları’ndan, Ergene’den, Turgutlu’dan, Hopa’dan, ODTÜ’den, Tuzluçayır’dan ve Gezi’den hatırla bizi!

 

Doğayı, emeği, yaşamı sömürenlerin karşısına İsmail Dede, Metin Hoca, Kazım Koyuncu, Bergamalı Bayram Kuzu, Ethem, Mehmet, Abdullah, Medeni, Ahmet, Ali İsmail ve Hasan Ferit olup dikileceğiz.

 

13 Şubat Perşembe günü Doğayı ve Yaşamı Savunan herkesi katil HES’çi, Barajcı ve rantçı şirketlere, “Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı”na karşı sesimizi yükseltmeye ve destek vermeye çağırıyoruz.

 


13 Şubat Perşembe 11.3o / İstanbul Fuar Merkezi 11. Holl / Yeşilköy

 

 Destekçi imzalara açıktır, katkılarınızı bekliyoruz:

 

Her türlü katkı öneri ve iletişim için: hesfuarinidurdur@gmail.com

 

 

İmzacılar

 

Artvin Çevre Platformu; Alakır Nehri Kardeşliği, AKA-Der Ekoloji; Akkaya Dayanışması; Akdeniz Yeşilleri Derneği, Ankar Hayvan Özgürlüğü Forumları,Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri; Bakırtepe Çevre Platformu, Dayanışma Evleri; Diren Üniversite; Ergene İnisiyatifi;Güneysu Çevre Platformu, Halkevleri, Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği (HYHKD),Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği (HADİG), Hemşin; Çamlıtepe, Hilal, Kantarlı Köyleri Yardımlaşma Derneği,İstanbul Kent ve Barınma Hakkı Meclisi, İstanbul Anarşi İnisiyatifi; Kamusal Sanat Laboratuvarı, Karadeniz İsyandadır Platformu; Karakok Otonomu, Kedi Kolektif(Yalova), Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması; Köknar ve Karaçam Köyleri, Loç Vadisi Koruma Platformu; Maçka Forumu; Munzur Çevre Derneği, Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Pangea Ekoloji; Patika Ekoloji Kolektifi; Politeknik, Senoz Vadisi Koruma Platformu , Solaklı Vadisi Koruma Platformu; Su Politik, Tonya Çevre Platformu, Toplumcu Mühendisler Ve Mimarlar Meclisi; Yeniköy Forumu; Yeryüzüne Özgürlük Derneği; Yeşil Gerze Çevre Platformu, Yeşil DireniŞ Gazetesi; Yeşil Öfke, Yeşil Ve Sol Ekoloji; Emekçi Hareket Partisi (EHP); Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP),Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

 

 

 

İlgili Haberler

Genel
27 Şubat 2024
27 Şubat deprem son dakika İstanbul yakınında… Depremin şiddeti kaç? Uzman isimden şoke eden açıklama

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, 27 Şubat 2024 tarihinde saat 16.09 itibarıyla, Çanakkale’nin Biga ilçesi yakınlarında 4.6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Depremin odak noktasının Biga olduğu ve yeryüzünden yaklaşık 7 kilometre derinlikte gerçekleştiği belirtilmiştir. Bu olay, bölge sakinleri ve ilgili yetkililer tarafından dikkatle izlenmektedir. Depremin Özellikleri Şiddet: 4.6 Merkez Üssü: Biga, Çanakkale Derinlik: Yaklaşık […]

Genel
27 Şubat 2024
Kral kampanya bitiyor! 2 gün kaldı! 1.249.500 TL’ye SUV satıyor

Son yıllarda yaşanan salgınlar, savaşlar ve küresel ekonomik krizler, otomobil sektörünü derinden sarsmış durumda. Özellikle Çin’de yaşanan çip krizi, sıfır araç tedariğini ciddi şekilde olumsuz etkiledi. Bu durum, yeni araç satın almak isteyen kişilerin uzun süre beklemesine neden oldu. Ancak, bu bekleyiş son buluyor gibi görünüyor. Chery, BYD, MG, Skywell gibi markaların ardından, Çinli otomobil […]

Genel
25 Şubat 2024
Fiat Fiorino yeni fiyat listesiyle dumur etti! Enişteler, dayılar üzgün

Türkiye otomobil pazarında, uygun fiyatı sayesinde popülerliği giderek artan Fiat Fiorino’nun 2024 model yılı fiyatları açıklandı. Fiorino, işlevselliği ve ekonomikliğiyle öne çıkan bir model olarak, özellikle küçük işletmeler ve şehir içi kullanım için ideal bir seçenek olarak görülüyor. Fiorino Cargo: İki Model, Cazip Fiyatlar Fiorino Cargo, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak iki ayrı model ile […]

Genel
25 Şubat 2024
Clio ve Egea yanında halt etmiş! Honda kampanyası bomba! Fiyatı cumburlop düştü

Honda City’nin Cazip Fiyatı ve Özellikleri Egea’ya Meydan Okuyor! Otomobil piyasasında şubat ayının bombası Honda’dan geldi! Japon otomobil devi Honda, City modeli için başlattığı kampanyayla adeta piyasayı salladı. Bu kampanya, otomobil severler için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor ve Fiat Egea’nın bile gerisinde bırakan çekici fiyatlarla dikkat çekiyor. Honda’nın bu adımı, fiyat rekabetinin ötesinde, otomobil alışverişinde bir […]