MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Çocukların Diş Sağlığına ” AYÇİÇEK”
Çocukların Diş Sağlığına ” AYÇİÇEK”


Ayçekirdeği, dişlerin çürümesine neden olan bakterilerle savaşarak çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Çocukların diş sağlığı için günde en az iki kez diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli olarak diş doktoruna gitmek en etkin koruma yöntemi iken uzmanlar, çocuğunuza besleyici olmasının yanında diş sağlığını koruyan, ayçekirdeği gibi atıştırmalıklar da vermenin de etkili bir strateji olduğunu belirtiyor.

‘Astro Nutrition’ adlı site, sağlıklı dişler için en iyi beş gıdadan biri olan ayçekirdeğinin sert dokusu sayesinde dişin yüzeyinden bakteriyel tabakayı kazıyarak ağız kokusu ve dişlerin çürümesine neden olan bakterilerle savaştığını belirtiyor.

“AOL Sağlık Grubu”na göre ise, ayçekirdeğinin içerdiği kalsiyum ve potasyum gibi bazı besleyici maddeler de çocukların dişleri için yararlı. Bir porsiyon (28 gr) ayçekirdeği, 19,6 mg kalsiyum ve 238 mg potasyum içeriyor. Aynı miktarda ayçekirdeği 5,4 gr protein ve 3 gramı lif olan 7 gr karbonhidrat da içeriyor. Bir porsiyondaki yağ oranının yüksek olması nedeniyle çocukların ayçekirdeğini aşırıya kaçmadan yemesine gerektiğine dikkat çekiliyor.

“Kids Health” adlı çocuk sağlığı sitesi de, kabuklu ayçekirdeği küçük çocuklar için boğulma riskine neden olacağından 4 yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

📆 01 Şubat 2014 Cumartesi 14:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR