MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Ceo’lar Robotlarla çalışacak
Ceo’lar Robotlarla çalışacak


Ceo’lar Robotlarla Çalışacak. Gelecek 10 Yıl Vizyonunu 1.000 İşadamı Ve Ceo açıklıyor.Gelecek 10 yılda Türk iş dünyasını bekleyen gelişmeler Eduplus 7. Liderlik zirvesinde incelenecek

EDUPLUS 7. Liderlik Zirvesinde çok önemli oturumlardan birinde Tüm Fütüristler Derneği Başkanı ve M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan’dan Yeni çağda başarılı olmanın sırrı; ‘Vizyon yoksa plan olmaz, plan yoksa vizyon işe yaramaz! demektedir.

Tarhan zirve öncesi önemli açıklamaları basınla paylaştı. Ufuk Tarhan; ‘geleceğe hazırlanmak’ değil, ‘geleceği hazırlamak, tasarlamak’ bakış açısını ve buna göre vizyon geliştirmeyi odağa koymalı, yaratıcılığı ve buluşçuluğu kışkırtacak yapılar kurmalılar. Kısacası Fütürist bakış açısı ile uz görerek, buluşçu, sürdürülebilir stratejik plan yapma ve uygulama becerilerini geliştirmeliler.

Tüm Fütüristler Derneği Başkanı ve M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan 15 Nisan 2010 tarihinde gerçekleşecek Taktx’in organize ettiği EDUPLUS 7. Liderlik Zirvesi öncesinde iş dünyasında liderlik ve gelecek 10 yılla ilgili aşağıda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Gelecek 10 yılda iş dünyasını nasıl gelişmeler bekliyor?

Bundan sonraki 10 yıl, bireysel, kurumsal ve toplumsal olarak;  trübülanslarla, yep-yeni sistemler, iş yaşam formları yaratmaya çalışacağımız bir süreç olacak. O yüzden herkesin kazanması geken en temel beceri, geliştirmesi gereken tutum; ‘esnek ve rasyonel’ olmak.  Çünkü;

 

Fiyatlar, kar marjları ve ücretler hızla düşecek. Ucuz satabilen, bedava ve işe yarar extralar sunabilen, kiraya verebilen tercih edilecek. İnsanların yerini hızla yüksek teknoloji, dış-yapay zeka, robotik sistemler kullanılacak. Internet girişimciliği altın çağ yaşayacak, mobil uygulamalar, ürünler bulan, satan, pazarlayanlar yükselen yıldız olacak. Birleşme ve satın almalarla büyükler daha büyüyecek, büyüyemeyenler parçalanıp, küçülecek ya da göz açıp kapayıncaya kadar silinip gidecek;  derin uzmanlık sahibi kobi ve bireysel girişimci sayısı artacak. Ücretli, tek yerden maaş alan klasik istihdam modeli; esnek, dönemsel, proje bazlı, kontra bağlı taşeronluk sistemine dönüşecek. Bu yüzden işsizlik artacak, ancak iş çeşitliliği de artacak. İş bulmak değil, iş kurmak trend olacak. Her iş kolu nano ve genetiğin tetiklediği değişimler yüzünden, baştan aşağı, tüm süreç ve ürünlerinde dönüşüm geçirecek.

Yöneticiler kendilerini ve çalışanlarını geleceğe nasıl hazırlaması gerekiyor?

Her şeyden önce ‘geleceğe hazırlanmak’ değil, ‘geleceği hazırlamak, tasarlamak’ bakış açısını ve buna göre vizyon geliştirmeyi odağa koymalı, yaratıcılığı ve buluşçuluğu kışkırtacak yapılar kurmalılar. Kısacası Fütürist bakış açısı ile uzgörerek, buluşçu, sürdürülebilir stratejik plan yapma ve uygulama becerilerini geliştirmeliler. Uzmanlık, deneyim ve bilgisini, yüksek teknoloji ile yeniden anlamlandıramayan, sıkı bir sosyal medya, dijital dünya üyesi olmayan kişi ve kurumların iç ve dış iletişim kurması, başarması zorlaşacak. İngilizceyi, dünya dilini iş görecek, interneti takip edecek seviyede bilmek şart olacak. Yeni dünya da, Sibernasyon Çağı’nda artık; yönetici-lider ayırımı kalmayacak! ‘yönderlik’ esas olacak, tıpkı üretici ve tüketicinin de birleşip, ‘türetici’, internet ve ticaretin birleşip; ‘ticanet’, global ve local’in birleşip; ‘glocal’ olacağı gibi… Yeni kavram, yaklaşım ve sistemlere hazırlıklı, senaryo tasarımcısı, planlamacı olmalılar.

Yeni çağda başarılı olmanın mottosu; ‘Vizyon yoksa plan olmaz, plan yoksa vizyon işe yaramaz!-Ufuk Tarhan’

İş dünyasına yönetim ve inovasyon konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

Muhtar Kent’in 6 P sini odağa almaları şart; People; çalışanlar- Portfolio; ürünler, Partners; paydaş- Profit; karlılık-Planet: gezegenimiz-Productivity; Verimlilik.  Her şeyden önce; yönetim&Liderliği birleştirerek ‘yönderlik’ kavramını geliştirip, tüm gerçekleştirmelerinde bunun tariflediği yapıyı oluşturmalılar. Yeniçağın çalışanları; Taktisyen, stratejiysen düşünebilmeli, açık fikirli olmalı, her türlü kültürle rahat ilişki kurabilmeli, zorlanmayı kabul etmeli, konfor alanlarının dışında gelişip, esneyebilmeli. Çoklu neslin (BB, X, Y) birbirine yönderlik edebilmesi; rekabet değil, paylaşım esasına göre oyun kurması gerekiyor.  Yeni Nesil çalışanlar, gençler; esnek ve çabuk gelişebilen fırsat olanakları arıyor, kademeli gelişim paketleri (maddi, manevi) istiyor, iş-sosyal yaşam dengesine çok önem veriyor, kendi değerleriyle örtüşen değerlere sahip kurumlarda çalışmayı, o değerlerle örtüşenden mal-hizmet almayı tercih ediyor.

Bu yüzden; ‘Sosyal Kurum’ olmayı her şirket kotarmalı. İş ve özel dünyada en önemli ekonomik belirleyici, kıtlığı çekilecek kritik kaynak; ‘yaratıcı-buluşçu insan’ olacak.  Şirket değerlemeleri sayısal unsurlar kadar; sahip olunan yaratıcı beyinlerle, yaratıcılık, buluşçuluk potansiyeli ile oluşacak. Gelecek on yılda ‘invention (buluş)’, innovation’dan (yenilik) daha önemli ve popüler olacak.

Etiketler: , , ,
📆 03 Mart 2010 Çarşamba 11:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR