MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Köylüler: ‘Doğalgaz bulduk’, Uzmanlar: ‘Metan gazıdır o’
Köylüler: ‘Doğalgaz bulduk’, Uzmanlar: ‘Metan gazıdır o’


Samsun’un Terme ilçesine bağlı Taşlık köyü sakinleri, Kargalı Gölü kenarında doğalgaz bulduklarını iddia etti.

Yetkililerin ‘metan gazının sıkışmasıylaortaya çıkan gaz’ olduğunu söylemesine rağmen köylülerin bahçelerinden çıkarttığı gazları 15 yıldır evlerinde kullandığı belirtildi.

Devletin buradan çıkan gazı kullanması gerektiğini belirten Muhammed Akkuş (28), “Geçen hafta pazar günü birkaç arkadaş buralardan geçerken topraktan su sesi geldiğini duyduk. Önce su zannettik sonra buraların kurak bir arazi olduğunu düşündüğümüzden burada su olmayacağını anladık. Daha sonra kazdığımızda suyun köpürdüğünü gördük. Ardından çakmak çaktık ve alev alıp yanmaya başladı. Türkiye’de insanlar doğalgaz zamlarından yakınıyorlar. Rusya’nın karşısındaki Terme ilçemizde güzel bir yer altı kaynaklarımız varken neden başka yerlerden halen gaz alıyoruz? Kendi zenginliklerimizden yararlanalım. Büyüklerimiz bu gazın yaklaşık 15 yıldır olduğunu söylüyorlar. Yakın çevre köylerde vatandaşlarımız toprak altından hat çekip evlerinde kullanıyorlar” dedi.

Civar köylerdeki vatandaşların bu gazı evlerine boru döşeyerek kullandığını ifade eden Ayhan Temiz (48), “Civar köylerdeki insanların odun kullanmadan, tüp almadan evlerinde bu gazı kullandıklarını biliyoruz. Yetkililerden bugüne kadar hiçbir çalışma yapan olmadı. Yetkililer ’Metan gazı sıkışması’ deyip konuyu kapattı. Bu bir kaynaktır, bunun değerlendirmesini istiyoruz. Devlet herhangi bir şey yapmazsa bizde köy halkı olarak birlik ve beraberlik olursa bunu boru vasıtasıyla köyümüze taşırız” diye konuştu.(İHA)

 

 

Etiketler: ,
📆 28 Aralık 2013 Cumartesi 10:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR