MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Mustafa Sağyaşar Kadıköylülere unutulmaz bir müzik akşamı yaşattı
Mustafa Sağyaşar Kadıköylülere unutulmaz bir müzik akşamı yaşattı


Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri ev sahipliğinde ve Caddebostan Sahil Lions Kulübü sponsorluğunda,  25 Şubat akşamı CKM’de düzenlenen  “Anılar ve Müzik” programında sanatçı muhteşem bir konser verdi. 
Nesibe Müsevitoğlu’nun yapım ve yönetiminde klasikleşen “Anılar ve Müzik” söyleşi ve müzik programının 44. de sanatçının yaşamından kesitlerin yer aldığı bir barkovizyon sunumu da gerçekleştirildi. 

Müsevitoğlu’nun sorularını cevaplayan Sağyaşar; müziğe 1951 yılında Ankara Radyosunda başladığını, 59 yıldır aralıksız sanat ile iç içe yaşadığını, halen Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin Türk Sanat Müziği Bölüm Başkanlığını, Kız Kulesi TSM Korosunun şefliğini yürüterek hizmete devam ettiğini söyledi.

Seyirci profilinin değişmesi ile birlikte gazinoların sona erdiğini söyleyen sanatçı, buna rağmen Türk Müziğine ilginin çok büyük olduğunu Türkiye’de   yüzlerce Türk Sanat Müziği Korosunda bu sevginin aşılandığına da değinen Sağyaşar “Ancak  doğru kişilerden Türk Müziği eğitimi alınız, şarkıları aslına uygun söylemeyen, bozan kişileri de alkışlamayınız, müziğimize haksızlık etmiş olursunuz.” dedi. 
Konserde Türk Sanat Müziğinin klasikleşmiş eserlerinden örnekler sunan sanatçıya zaman zaman kızı Ayşe Sağyaşar’da eşlik etti. 

Saz ekibinde ise İst. Büyük  Şehir Kent Orkestrası Şefi  Dr.Atilla Ovalı,  Eser Karaman ve İstanbul Üniversitesi  Devlet Konservatuarı icra heyeti öğretim görevlisi Fatih Ovalı yer aldılar. 
Dinleyenlerin büyük ilgisi nedeni ile sahneden ayrılamayan sanatçı, salondaki izleyiciler ile büyük bir koro oluşturdu. 
Konser sonunda Nesibe Müsevitoğlu 44.programının konuğu Mustafa Sağyaşar’a Kadıköy Belediye Başkanı Av.Selami Öztürk’ün özel plaketini  ve Lionların teşekkürlerini sundu. 

Mustafa Sağyaşar’ın TRT Repertuarına girmiş iki bestesi, 125 küçük 45 ‘lik plak, 10 taş plak, 10 uzunçaları bulunmaktadır. Sanatçı 400’ü aşkın parça yorumlamış olup, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet sanatçılığı unvanını almıştır.

Galeri
Etiketler: , , , ,
📆 01 Mart 2010 Pazartesi 10:40   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Mustafa Sağyaşar Kadıköylülere unutulmaz bir müzik akşamı yaşattı” için bir cevap

  1. sevgi dedi ki:

    Mustafa Sağyaşar harika bir performan ile izleyicilere muhteşem bir gece yaşattı
    Teşekkürler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR