MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Göztepe, Manşet, Sağlık » Evlilik Öncesi Testler

Evlilik Öncesi TestlerEvlenecek Çiftlerin Sağlık Ve Genetik Açıdan Değerlendirilmesi Gelecek Nesiller İçin Büyük Önem Taşıyor…

Evlilik öncesi çiftler doğum kontrol yöntemleri belirlemek için zaman ayırsa da gelecekteki doğurganlıkları konusunu çok önemsemiyor. Oysa bu testler çiftlere önemli bir gelecek haritası çiziyor.

Konu ile ilgili olarak, MEDICAL PARK Göztepe Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Kliniği Uzmanı Dr. Aytuğ Kolankaya sorularımızı yanıtladı:

• Evlilik öncesi test yaptırmak kanuni olarak gerekli görülüyor. Bu testler neleri içeriyor?

Bu testleri evlilik öncesi ve gebelik öncesi olarak 2 aşamalı değerlendirmek gerek. İlki, kanunun gerektirdiği ve zorunlu kıldığı testler, diğerleri ise kadın doğum uzmanları olarak bizlerin gebelik öncesi çiftlerin durumlarını tespit için gerekli gördüğümüz testlerdir.

Devletin istediği testler içinde; ölümcül olabilen HIV/ Aids, bulaşıcı olan Hepatit B ve daha nadir rastlanan ama daha tehlikeli olan Hepatit C ile VDRL/ Frengi taraması yer almaktadır. Hemogram dediğimiz kan testi de genel olarak yapılıyor. Bu arada bu testle, Akdeniz anemisi taraması da yapılıyor.

Akdeniz anemisine ülkemizde daha seyrek rastlansa da daha çok Kıbrıs’da görülüyor. Taşıyıcı olan anne ve babanın çocuklarında hastalık riski çok yüksek oluyor.

Gebelik öncesi testlere gelince de bizler, Rubella denilen kızamıkçığa bakıyoruz. Kızamıkçık gebeliğin erken döneminde ortaya çıkarsa; düşüklere, bebekte sağırlık ve çeşitli anomalilere neden olabilecek bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumumuzda genellikle evlilik öncesinde %70-80 oranında geçirilmiş ve bağışıklık kazanılmış oluyor ama yine de yapılan tahlillerde bağışıklık kazanmadığı görülenlere mutlaka, aşılama yapıp birkaç ay beklemek gerekmektedir.

Bunun dışında mutlaka, kadından PAP-smear alıyoruz. Rahim ağzından bir sürüntü ile alınan bu testte, rahim ağzı kanseri riski ortaya çıkmaktadır. Normalde de kadınlar yılda bir kez bu testi yaptırmalıdır.

Son olarak da, metabolik sendrom içeren durumları analiz ediyoruz. Örneğin, ailesinde şeker hastalığı olanlarda gebelik öncesi şeker taraması yapıyoruz;veya adet düzensizliği, kilo değişimi, metabolizması düşük olanlarda hipotiroidi denilen tiroid bezinin az çalışması durumu olabileceğinden, araştırmalarımızı bu yönde yapıyoruz.

Bu sebeple hamileliği planlamadan önce, sağlıklı bir gebelik ve doğum geçirmek için mutlaka bu testleri yaptırmak gerekmektedir.

• Çiftelerden kadının evlilik öncesi doğum kontrol hapı ile korunuyor olması bu testleri etkiler mi?

Kesinlikle etkilemez.

• Çiftler sağlıklı bir tarama için ne tür merkezler tercih etmelidir?

Tüm bu testleri yapabilecek, konusunda uzman hekimlerin olduğu bir merkez seçilmelidir.

• Bu testler devlet geri ödeme kapsamında mıdır?
Tüm bu testler, devlet geri ödeme kapsamındadır.

📆 20 Ağustos 2009 Perşembe 17:30   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Evlilik Öncesi Testler” için bir cevap

  1. Gülseren Yakut Üneş dedi ki:

    Dr. Aytuğ bey sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim. Ben elli yaşında bir kadınım dokuz aydır evliyim çocuğum olsun istiyorum ama menopoza girdiğim için şansım olmadığını düşünüyorum tedavi yoluyla olur mu olursa eğer denemek istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar
    dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR