MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Bulgaristan’da 1985 Yılında Türklere Uygulanan Asimilasyon Politikalarını Kınıyoruz
Bulgaristan’da 1985 Yılında Türklere Uygulanan Asimilasyon Politikalarını Kınıyoruz


 

 

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı’nın yaptığı açıklamaya göre;

 

BULGARİSTAN’DA ’DA TODOR JİVKOV BAŞKANLIĞINDAKİ BASKICI KOMÜNİST REJİM TARAFINDAN 25.12.1984 TARİHİNDE BAŞLATILAN VE MART 1985’E KADAR DEVAM EDEN ÜLKE GENELİNDEKİ “SOYA DÖNÜŞ” ADI VERİLEN ”TÜRKLERE ZORLA AD DEĞİŞTİRME İLE DİNİ VECİBELERİNİ, ÖRF VE ADETLERİNİ YERİNE GETİRME YASAKLAMALARI” ŞEKLİNDE UYGULANAN ASİMİLASYON POLİTİKALARI, ETNİK VE KÜLTÜREL KIRIM UYGULAMALARINI 29.YILDÖNÜMÜNDE BİR DAHA ŞİDDETLE KINIYORUZ.

 

Bulgaristan’da belirtilen dönemde Türklere uygulanan Asimilasyon Politikaları, Birleşmiş Milletler, ABD, AB ve diğer Uluslararası Forumlarda tespit ve kabul edilerek KINANMIŞTIR. 11.01.2012 tarihinde  Bulgaristan Cumhuriyeti Parlamentosu tarafından kabul edilen “BİLDİRİ” ile geçmişte “BULGARİSTAN MÜSLÜMANLARINA”yapılan asimilasyon uygulamalarının yanlış olduğu ilan ve kabul edilmiştir. Ancak bildirideki süreç işletilmediği için ilerleme sağlanamamış, hukuki süreç de zamanaşımı nedeniyle durdurularak buna sebebiyet veren suçlular da cezalandırılmamıştır.

 

Bulgaristan tarafından iyi niyetle başlatılan girişimlerin devamı beklenirken,Bulgaristan’da bazı Irkçı Parti ve Çevrelerin, Türk ve Müslümanlara karşı saldırıları her geçen gün artmaktadır. Camiler kundaklanmakta, Müslüman Cemaate karşı Irkçı gruplar tarafından fiziki saldırılar gerçekleştirilmekte, Müslüman Cemaat Vakıflarının mal varlıkları iade edilmemekte ve çalışmaları İdare tarafından engellenmektedir.

 

 

Bunun yanında ”Asimilasyon yapılmadı” şeklinde imza kampanyaları ile Anadilde Eğitime yönelik kısıtlamalar devam etmekte,tarihten gelen Osmanlı Kültürel Varlıkları yok edilmekte, Türkçe yer adları değiştirilmektedir.En son Varna’da olduğu gibi, 215 Türkçe yer adlarının değiştirilmesi için Belediye Meclisinden Karar alınmaktadır.

 

Belirtilenlerin bir anlamı vardır ki, bir AB ülkesi olan Bulgaristan’daki etnik düşmanlık körüklenmektedir.Bütün bunlar, tarihten ders alınmadığını göstermekte ve bizi halen orada yaşayan Türk ve Müslüman kardeşlerimiz adına, bütün kanun ve antlaşmalara rağmen yeterince güvencede olmadıklarını düşündürmekte ve derinden endişelendirmektedir.

 

 29.YILDÖNÜMÜNDE, BULGARİSTAN’DA TÜRKLERE YAPILANLARI UNUTMADIĞIMIZI VE UNUTTURMAYACAĞIMIZI BİR DAHA SAYGI İLE KAMUOYUNA DUYURUYORUZ.

 

 

📆 24 Aralık 2013 Salı 15:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR