MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Marmara Denizi’ndeki Kirliliğe Karşı Nefes Kesen Şov
Marmara Denizi’ndeki Kirliliğe Karşı Nefes Kesen Şov


 

Köpek Balıklarının Arasında Tehlikeli Gösteri

İstanbul Akvaryum tarafından Marmara Denizi’ndeki kirliliğe dikkat çekmek için yapılan ‘escape şov nefes kesti. Marmara’daki bir balığı simgeleyen Türkiye’nin ilk kadın ilizyonisti İlkay Özdemir, tüm vücudu zincirlenerek köpek balıklarıyla dolu demir kafese girdi. Özdemir, 1 dakika 3 saniyede zincirlerini açarak kafesten kurtulmayı başardı.
İstanbul Akvaryum, Marmara Deniz’indeki ölümcül kirliliğe dikkat çekmek için nefes kesen bir gösteri düzenledi. Marmara denizinde var olan kirlilikten dolayı oksijensizliğe maruz kalmış bir balığı canlandıran Türkiye’nin ilk kadın ilizyonisti İlkay Özdemir, köpek balıklarıyla dolu dev tankta elleri, ayakları zincirlenmiş bir şekilde yaşama tutunmaya çalıştı.
Tehlikeli gösteri öncesi ilizyonist İlkay Özdemir, İstanbul Akvaryum Genel Koordinatörü Dilek Çapanoğlu ve Marmara Deniz’inin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi Projesi’nin (MAREM) Lideri Hidrobiyolog Levent Artüz ile basın toplantısı gerçekleştirdi.
“MARMARA DENİZİ’NDE DURUM VAHİM”
Türkiye’nin ilk kadın ilizyonisti İlkay Özdemir’in Marmara’daki kirliliğe vurgu yapmak amacıyla yaptığı şovun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Dilek Çapanoğlu, “İstanbul Akvaryum olarak amacımız Marmara Denizi’nin yeniden o canlı günlerine geri dönmesi. O çeşitliliğin tekrar yaşanılabilir hale gelmesi için bir toplumsal bilinç oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.
Marmara Denizi’ndeki kirliliğe dikkat çeken Hidrobiyolog Levent Artüz, “Marmara Denizi’nde durum oldukça vahim, hatta vahiminde biraz ötesinde. Marmara Denizi 1970’li yılların sonlarından beri çok ciddi ve önemli bir süreçten geçiyor” diye konuştu. Artüz, vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.
İLİZYONİST 1 DAKİKA 3 SANİYEDE ZİNCİRLERİNDEN KURTULDU
Basın toplantısının ardından İlkay Özdemir yapacağı şov için hazırlandı. Özdemir, sağlık kontrolünün ardından elleri, ayakları ve tüm vücudu zincirlenerek demir bir kafesin içine girdi. 2 dalgıç eşliğinde kafese koyulan ilizyonist 1 dakika 3 saniyede zincirlerinin kilitlerini açarak kafesten kurtulmayı başardı.
Kızının tehlikeli yarışını korku dolu gözlerle izleyen anne Fatma İnceoğlu, çok korktuğunu ancak kızının başaracağından emin olduğunu söyledi.
ŞOV ÖNCESİ PANİKLEDİ
Korku dolu gösteriyi başarıyla tamamlayan ilizyonist İlkay Özdemir, şov sırasında yaşadıklarını basın mensuplarıyla paylaştı. Özdemir, “Suyun içinde yaptığım şey bir yaşam mücadelesiydi. Orada hepimiz canlıyız. Orada yaşayan balıklar da bir canlı. Onların ruh haline girdiğim için açıkçası ben de geriliyorum. Onlar bunu sürekli yaşıyorlar. Benim kurtulma ihtimalim vardı, onların yok. Bu düşünce beni çok fazla üzüyor” diye konuştu.
“Önemli olan tekrar nefes alamama ihtimali” diyen ilizyonist’ “O, insanı ürkütüyor” şeklinde konuştu. Özdemir, gösteriden önce paniğe kapıldığını söyledi. Ilizyonist Özdemir, annesiyle kucaklaşarak, başarısını kutladı.

 

İSTANBUL (İHA)

 

Etiketler: , , , ,
📆 12 Aralık 2013 Perşembe 14:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR