MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet, Toplum » Her çocuğun nitelikli eğitime erişiminin sağlanması için bölgesel düzeyde girişim başlatıldı
Her çocuğun nitelikli eğitime erişiminin sağlanması için bölgesel düzeyde girişim başlatıldı


Her çocuğun nitelikli eğitime erişiminin sağlanması için bölgesel düzeyde girişim başlatıldı

 

Okul dışında kalan milyonlarca çocuğun tekrar nitelikli eğitime erişiminin sağlanması için bugün 10’u Bakan düzeyinde olmak üzere 30 ülkenin temsilcilerine eylem çağrısı yapıldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’nın ev sahipliğinde ve UNICEF işbirliğinde düzenlenen “Her çocuğun nitelikli eğitime erişiminin sağlanması” konulu bölge konferansında gerçekleştirilen “Eğitimde Hakkaniyet, Şimdi!” adlı eylem çağrısı ile Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Kafkasya ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesindeki devletler, istisnasız her çocuğa yönelik eğitim reformlarını hızlandırmaları için harekete geçmeye çağrıldı.

 

Bakanlar düzeyinde gerçekleşen bölgesel eğitim konferansının açılış konuşmasında Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Binyıl Kalkınma Hedeflerinin ikincisi olan ‘Herkes İçin Evrensel Temel Eğitimi Sağlamak’ hedefini gerçekleştirmek için son tarih olan 2015 yılına hızla yaklaşıyoruz. Bizler de çocuklarımızın ve hayata hazırlayacağımız gençlerimizin yüksek yararına hizmet edecek adımlarımızı hızlandırmalıyız. Amacımıza ulaşmak için ihtiyacımız olan iki husustan biri üst düzey siyasi irade, diğeri ise doğru politikalardır.

 

2015 yılına kadar bölgenin tümünde kız ve erkek çocukların temel eğitimini eksiksiz olarak tamamlamasını sağladığımızda, Binyıl Kalkınma Hedeflerinin üçüncüsü olan ‘Kadınların durumunu güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak’ amacına da katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

 

Bakan Avcı, eylem çağrısında ise, her çocuğun ve gencin nitelikli eğitim almasının gerekliliğini vurguladı. Bakan Avcı, “Bugün Avrupa’da ve çoğunlukla Orta Asya’da okul-öncesi eğitim çağındaki 1.6 milyon çocuk, temel eğitimin ve ortaöğretimin birinci kademesindeki 2.5 milyon çocuk ile ortaöğretim kademesindeki yaklaşık 12 milyon genç, okula gidememekte ve eğitim sisteminin dışında kalmaktadır. Bunlara ilaveten Orta ve Doğu Avrupa ile Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde birçoğu okula gidemeyen yaklaşık 5.1 milyon engelli çocuk bulunmaktadır” diye konuştu.

 

Okula giden her çocuğun, öğrenebiliyor olmasının bir diğer gereklilik olduğuna işaret eden Bakan Avcı, şöyle devam etti: “Eğitim kazanımlarının artırılması ve eğitimdeki hakkaniyetsizliklerin giderilmesi için herkese yönelik nitelikli ve yararlı eğitimin önemine vurgu yapılması gerekmektedir. Her gencin, 21. yüzyılın gereklerine ve kendi yaşamına uygun bilgi ve niteliklerle mezun olmasını sağlamak için, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Kafkasya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesindeki devletlerin eğitim sistemlerinin niteliğini arttırması şarttır.”

 

UNICEF Başkan Yardımcısı Yoka Brandt ise, “Yarının yetişkinleri bugünün okullarında yetişmektedir. Çocukların okuldan ve eğitim olanaklarından uzak kalması sorununa artık bir son vermeliyiz ve toplu bir şekilde eyleme geçmek için bugün en uygun zamandır. Bütün devletleri, uluslararası camiayı ve kamuoyunu yeni ortaklık modelleri, politikalar ve teknolojiler geliştirerek her çocuğun nitelikli eğitime erişimini arttırmak için cesur bir şekilde harekete geçmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Konferansın katılımcıları arasında çeşitli ülkelerin eğitim, sivil ve sosyal işler, finans ve sosyal güvenlik bakanları, bakan yardımcıları ve üst düzey yetkilileri ile uygulayıcılar, uzmanlar, parlamenterler, sivil toplum ve gençlik kuruluşlarının temsilcileri yer alıyor.

 

Konferans 13 Aralık Cuma günü sona erecek.

 

 

Etiketler:
📆 10 Aralık 2013 Salı 13:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR