MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Flaş, Teknoloji, Toplum » Kalder Kaizen Ödülü Türktraktör’ün
Kalder Kaizen Ödülü Türktraktör’ün


 

TürkTraktör, 16. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’nda, Kaizen ödülünü aldı. TürkTraktör’ün ödüle layık görülen “PPA (Noktasal Proses Analizi) İleri Kaizeni” çalışması, makine kaynaklı arızaları ortadan kaldırıyor.

Ankara, 26 Kasım 2013 – Türkiye tarım sektörünün lider ismi TürkTraktör, kalite ve mükemmellik konusunda çalışmalar yürüten KalDer tarafından, Kaizen ödülünü almaya layık bulundu. KalDer’in ulusal çapta düzenlediği 16. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’nda takdim edilen ödülü, kaizeni gerçekleştiren Kayıp Avcıları İleri Kaizen ekibi teslim aldı.

TürkTraktör’ün ödüle layık görüldüğü “PPA – İleri Kaizen” çalışması montaj hattında bulunan fren hava alma ve yağ dolum cihazında tamamlanmıştır. Çalışmanın amacı, cihazın fren sistemindeki havayı alamaması (vakumlayamaması) nedeni ile yapılması zorunlu olan kurtarma işçiliğini sıfırlamak ve kurtarma işçiliği sırasında meydana gelen iş güvenliği ve çevre ile ilgili riskleri ortadan kaldırmak olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda makine kaynaklı sorunların giderilmesi için kullanılan Noktasal Proses Analizi (Process Point Analysis – PPA) uygulanmıştır. Bu çalışma kapsamında Noktasal Proses Analizi’nin 7 adımı kullanılarak proses noktasına etki edebilecek cihazın bütün komponentleri analiz edilmiş, sorun belirlenen komponentler iyileştirilmiş ve gelecekte aynı sorunu doğurabilecek komponentler için “Nedenini Bil (Know-Why)” sistemi oluşturularak tezgahın sadece bugün değil, gelecekte de problemsiz çalışması için gerekli bilgi oluşturulmuştur.

Makine kaynaklı sorunların çözümünde  örnek çalışma

Ödülle ilgili yorumlarını paylaşan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta;  “Kalite konusunda katkı sağlayan bu çalışma, TürkTraktör’ün sürekli iyileştirme felsefesinin bir parçasıdır. Sektörün öncüsü olma rolümüz, birçok sorumluluğu da beraberinde getiriyor. İş süreçlerinin en iyi şekilde yönetilmesi, iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve kalite her zaman önceliklendirilmesine önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Bu ödülün, sektördeki teknolojilerin ve çalışma süreçlerinin de geliştirilmesi adına önem taşıdığına inanıyorum” dedi.

Kaizen kategorisinde verilen ödül; Türkiye’deki kurum ve kuruluşlarda, kuruma değer katan ekip çalışmalarının teşvik edilmesini sağlamak ve çalışanların kalite gelişimine katkılarını ödüllendirmek amacını taşıyor.

📆 27 Kasım 2013 Çarşamba 11:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR