MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » YTÜ’de Savunma Sanayi Günleri
YTÜ’de Savunma Sanayi Günleri


 

Savunma sanayinin öncü kurumları, özel sektör temsilcileri ve bilim insanları Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen 5. Savunma Sanayi Günleri’nde, bir araya geldiler…

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) düzenlenen 5. Savunma Sanayi Günleri, savunma sanayinin öncü kurumları, özel sektör temsilcileri ve bilim insanlarını bir araya getirdi. İki gün boyunca devam eden programda savunma sanayi alanında önemli bilimsel çalışmalar ve projeler sergilendi. Panellerde ve sunumlarda Türkiye’nin Uzay ve Uydu Yol Haritası’ndan, Türk Temel Eğitim Uçağı Hürkuş’a kadar pek çok konuda katılımcılara bilgi aktarıldı.

YTÜ Makine Teknolojileri Kulübü tarafından YTÜ Rektörlüğü, YTÜ Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın destekleriyle bu yıl 5.’si düzenlenen Savunma Sanayi Günleri (SSG) yapıldı. YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Dr. Faruk Özlü, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, YTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Güçlü, çok sayıda akademisyen, sektör temsilcisi ve öğrenci katıldı.

ytu-savunma1

“SAVUNMA SANAYİ ARGE’SİNDE AKADEMİK BİLGİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Programın açılışında konuşan YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, dünyada barış ortamının sağlanmaması durumunda ülkelerin savunma sanayine yaptıkları yatırımın artmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Ülkelerin kendi güvenliklerini sağlayabilmek ve savunma sanayii sektöründe söz sahibi olabilmek için Ar-Ge’ye dayalı teknolojik bir yarışa girdiğini vurgulayan Yüksek, “Bu teknolojik yarışa ayak uydurmak ve ön plana çıkmak isteyen ülkeler için üniversitelerdeki akademik bilgi, araştırma, akademisyen ve öğrenci potansiyeli büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, sektöre ilişkini üniversitelerde üretilen akademik bilgiler teknolojik ürünlere dönüştükçe ve öğrencilere sektöre dahil oldukça savunma sanayi gelişimi ivme kazanacaktır. “ diye konuştu.

Sanayi kuruluşları ile birlikte eğitim ve araştırma faaliyetlerini geliştirmek en büyük hedeflerinin arasında olduğunu aktaran Rektör Yüksek, bilim dünyası ve sektör çalışanlarının işbirliği içinde yenilikleri tartışması, sorunlara çözüm araması, öğrencilerimizin kişisel gelişimine ve üniversite-sanayi etkileşimine katkıda bulunacağını aktardı.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN TEMEL ŞARTI TEKNOLOJİYİ TİCARİLEŞTİRMEK”

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Dr. Faruk Özlü, Savunma Sanayi’nde sürdürülebilirlik faktörünün önemine işaret etti.

Bir ürünün sürdürülebilir olması için o ürünün sanayileşmesi ve ticarileşmesi gerektiğinin altını çizen Özlü şöyle konuştu: “Teknoloji üretmenin paralelinde sanayileşmenin düşünülmesi gerekiyor. Bir şey ticarileşmezse, sanayileşmezse sürdürülebilirliği mümkün değil. Ürettiğiniz sizde kalır. İnsanların para kazanması, ekonomiye pozitif katkı sunması lazım. Araştırma kuruluşlarımızla beraber şirketlerimizin de görev almasına önem veriyoruz.”

Savunma Sanayi Sektöründe dünyada 1 trilyon 750 milyar dolarlık bir ticari hacmin oluştuğunu aktaran Özlü, Türkiye’nin savunma harcamalarının ise geçtiğimiz sene 17 milyar doları bulduğunu ifade etti.

Savunma harcamalarının Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılaya oranının yüzde 2.3, 2.2 civarnıda olduğunu aktaran Özlü, Türkiye’nin savunma sanayi harcamalarının sanıldığının aksine dünya ortalamasının altında olduğunu dile getirdi.

“TÜRKİYE’Yİ SAVUNMA VE GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİNDE ÜSTÜN KILMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’nin savunma harcamalarındaki askeri sistem ve teçhizat payının yaklaşık 4.5 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Özlü, bunun 2, 2.5 milyar dolarlık kısmını Savunma Sanayi Müsteşarlığı olarak kendilerinin harcadığını aktardı. Kalanının lojistik komutanlıklar ve Savunma Bakanlığı birimlerince kullanıldığını ifade eden Özlü, askeri harcamalar içinde yerlilik oranının yüzde 50’lere çıktığını belirtti.

Türkiye’yi savunma ve güvenlik teknolojilerinde üstün kılmak için yoğun çaba sarf ettiklerinin altını çizen Dr. Faruk Özlü, bunun için önce temel bilimlerde iyi olunması gerektiği ardından da teknoloji üretme kapasitesinin artırılması gerektiğini dile getirdi. Teknoloji transferinin bir noktaya kadar mümkün olduğunu vurgulayan Özlü, bir noktadan sonra teknolojiyi kendiniz üretir hale gelmeniz gerektiğini bildirdi.

YTÜ Makine Fakültesi, Makine Teorisi, Sistem Dinamiği ve Kontrol Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Güçlü ise, savunma sanayinin ülkeler için önemine işaret etti. Türkiye’de savunma sanayi projelerinin geçmişte farklı şekillerde önünün kesildiğini aktaran Güçlü, bunlara en önemli örneklerin yerli araba, yerli motor, yerli uçak projeleri olduğunu aktardı. Güçlü Türkiye’nin geçmişte yapmayı planladığı bir çok stratejik yatırımın ülke içindeki bazı odaklar tarafından sabote edildiğini vurguladı.

Savunma Sanayi’nin TÜBİTAK, Aselsan, Havelsan, TAI, Roketsan gibi önemli kurumların yanı sıra sektörün önde gelen temsilcileri ile savunma sanayi alanında çalışma yapan bilim insanları bir araya geldi. İki gün süren programda ‘Milli Savunma Sanayii’nin Küresel Pazar Hedefleri’, ‘Türkiye’nin Uzay ve Uydu Yol Haritası’, Elektronik Harp, Haberleşme ve Bilgi Güvenliği, İnsansız Hava Araçları gibi konularda uzmanların sunumları gerçekleştirildi.

            “YERLİ SAVUNMA SANAYİ ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ”

Öte yandan, panelin devam ettiği sırada sergi alanında ‘Yerli Savunma Sanayi Ürünleri’ sergilendi. Sergi Salonu’nda teknolojik bağımsızlık sürecinin kilometre taşları olan ürünler sergilenerek katılımcılara bilgi aktarıldı.

Sergide Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan özel formula arabası ve insansız hava aracı da büyük ilgi gördü. Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Dr. Faruk Özlü, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Şimşek ve katılımcılar özellikle öğrencilerin yaptığı çalışmaları dikkatle inceledi.

Galeri
📆 25 Kasım 2013 Pazartesi 11:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR