- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Yok Olan Çene Kemiği Türkiye’de Yeniden Yapıldı

Ağız bakımına önem vermediği için 18 yaşında tüm dişlerini kaybeden ve zamanla çene kemiği eriyip yok olan Dağlık Karabağlı kadın Türkiye’de tedavi oldu.
Dağlık Karabağ’da yaşayan 47 yaşındaki Vesna Mrdak ağız bakımını ihmal ettiği için üst çene kemiği eridi. Geçtiğimiz yıl Sırbistan’ın en ünlü askeri hastanesinde ameliyat oldu. Kalça kemiğinden alınan parça üst çene kemiğine yerleştirildi. 9 aylık iyileşme sürecinin ardından aynı hastanede muayenesini yapan doktorlar genç kadına kötü haberi verdi. Üst çene kemiğine yerleştirilen parçanın uyum sağlamadığını ve yapılacak başka bir tedavi yönteminin olamayacağını belirttiler.
Aynı zamanda doktor olan oğlu tarafından İtalya’ya tedavi için götürülen Mrdak burada da olumsuz cevapla karşılaştı. İnternet üzerinden yaptıkları araştırma sonrasında Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer’in Türkiye’de uyguladığı Box Teknik yöntemi ile benzer hastaların sağlığına kavuşabileceğini gördüklerinde soluğu Türkiye’de aldılar. 2 saat süren bir ameliyatın ardından dana ve sığır kemiğinden işlenmiş ve insan çene kemiğine uyumlu P.L.A. plakalar ve implantlar, Box Teknik yöntemi ile erimiş olan üst çeneye yerleştirildi.
Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Dr. Nihat Tanfer, “Bayan Vesna çocukluğundan beri dişlerine hiç bakmamış. Bakımsızlıktan 18 yaşında tüm dişlerini kaybetmiş. Daha sonra uzun süre takma dişler kullanmaya çalışmış ancak rahatsızlık hissinden dolayı onları da kullanamamış. Bu sefer de hissizlikten kaynaklanan çene kemiğinde erime başlamış. Hasta bize geldiğinde üst çene kemiği yoktu. Box Teknik’le üst çeneye sığır ve dana kemiğinden işlenmiş plakaları yerleştirdik ve bir çene kemiği yaptık. Ardından hemen implant vidalarını taktık. Kısa bir iyileşme süresinin ardından hastaya çok rahatlıkla yeni dişler yapılabilir artık” dedi.
Ağız bakımının önemine değinen Dr. Nihat Tanfer, ”Bayan Vesna çocukluğundan itibaren ağız bakımına dikkat etmemiş ve henüz genç kızlığa yeni adım attığında tüm dişlerini kaybetmiş. Zaman içerisinde ise çene kemiği erimiş ve yok olmuş. Ağız bakımının önemi burada çok net ortaya çıkıyor. Bakımsızlıktan kaynaklanan yaralar ise kanserden diyabete, MS hastalığından parkinsona pek çok ciddi hastalığa da neden oluyor” dedi.
İSTANBUL (İHA)