MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » 14. Ulusal Çocuk Forumu TBMM’de gerçekleştirildi
14. Ulusal Çocuk Forumu TBMM’de gerçekleştirildi


 

Ankara’da düzenlenen 14. Ulusal Çocuk Forumu’na Türkiye’nin dört bir yanından 162 çocuk katıldı. 11-18 yaş arasındaki çocuklar, iki gün boyunca tartışarak hazırladıkları önerilerini, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e sundular.

ANKARA, 20 Kasım 2013 – Her yıl 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde tüm illerden davet edilen Çocuk Hakları Komitesi temsilcileri ileUlusal Çocuk Forumları düzenlenmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi uyarınca, Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi temsilcilerinin katılımı ile T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Ülke Ofisi işbirliği ile Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında ilki 2000 yılında olmak üzere bu güne kadar 13 Ulusal Çocuk Forumu gerçekleştirilmiştir.

14. Ulusal Çocuk Forumu’nun çıktıları ise 20 Kasım 2013’te Çocuk Hakları Komiteleri Türkiye Koordinatörleri tarafından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’a sunuldu.

Türkiye Koordinatörleri çalıştayın sonuç bildirgesini sundu ve “Çocuk katılımı mekanizmalarının iyi örneklerinden biri olan İl Çocuk Hakları Komitelerinin daha etkin çalışabilmesi için tüm yetkililerin desteğini bekliyoruz” dediler.

Konuşmasında Çocuk Hakları Komitelerini, çocuk katılımının güçlendirilmesi hususunda önemli bir mekanizma olarak gördüklerine değinen UNICEF Çocuk Koruma Bölüm Başkanı Severine Jacomy Vite,UNICEF Türkiye Ofisi’nin, planlamalarını çocukların önerilerini dikkate alarak hazırladığını söyledi.

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Türkan Dağoğlu konuşmasında çocuk haklarının izlenmesinde çocuklara önemli roller düştüğünü belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, çocuk katılımını güçlendirecek yerel mekanizmaları her zaman desteklediklerinin ve önümüzdeki yıllarda da bu çalışmaların Bakanlığın önceliği olacağının altını çizdi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, 162 çocuğu Mecliste ağırlayarak, kendilerine her konuda destek olmaya devam edeceğini belirtti.

Çocuk Hakları Komiteleri Türkiye’nin 81 İlinde

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde 81 ilden gelen çocuk temsilcilerin katılımıyla 20 Kasım 1999 yılında Çocuk Hakları Kampanyası, Cumhurbaşkanlığı Köşkünde başlatılmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Çocuk Hakları İl Komiteleri, 2000 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmekte olup ülke çapında çocuk katılımını sağlayan bir mekanizma oluşturmaktadır.

Her il komitesinde, üye çocukları temsilen bir kız ve bir erkek olmak üzere iki başkan seçilir. Komite üyeleri toplumun tüm kesimlerinden gelmekte olup, böylece ulusal çapta geniş bir katılım sağlanmaktadır. Çocuk Hakları Sözleşmesi uyarınca hazırlanan ulusal raporlara, geliştirilen mekanizmalara, gündemdeki konulara yönelik çocukların görüşleri alınarak geniş çapta “ÇOCUK KATILIMI” sağlanmaktadır.

Etiketler: , , , ,
📆 20 Kasım 2013 Çarşamba 17:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR