MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Manşet, Toplum » Özyeğin Üniversitesi öğrencileri de Genç Temalı
Özyeğin Üniversitesi öğrencileri de Genç Temalı


Özyeğin Üniversitesi’nin çevreye duyarlı öğrencileri 17 Şubat 2010 Çarşamba günü gerçekleştirdikleri etkinlikte, formlarını doldurarak Genç Tema üyesi oldular.

 

Özyeğin Üniversitesi’nin çevreci öğrencileri küresel ısınmanın ülkemizdeki etkisini azaltmak ve artan karbon salınımının azaltılmasına katkıda bulunmak amacıyla “2010 Yılında 2010 Fidan” sloganıyla bir kampanya gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Çevreci gençler projelerine okuldaki tüm öğrencilerin ilgisini sağlamaya çalışırken, diğer yandan da çevreci kuruluşların desteğini almaya çalışıyorlar. TEMA Vakfı İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Melek Sevil İRENGÜ Gençlerin bu anlamlı girişimini desteklemek amacıyla Özyeğin Üniversitesi konferans salonunda bir sunum gerçekleştirdi.

Melek Sevil İRENGÜ ormanlarımızın, sahillerimizin nasıl katledildiğini, meralarımızım yanlış kullanım sonucu nasıl zarar gördüğünü anlatarak başladığı sunumunu şöyle sürdürdü:

“TEMA Vakfını Hayrettin KARACA ve A. Nihat GÖKYİĞİT erozyonla mücadele ederek, çölleşmeyi önlemek ve doğal hayatın korunmasına katkıda bulunmak üzere kurdular.Türkiye’nin çöl olacağı yirmi beş yıl önce 1985 yılında söylenmiş. Bu güne kadar yeterli tedbirler alınmamış, zamanı gerçekleştiremediğimiz söylemlerle geçirmişiz. Yanlış arazi kullanımı portakal bahçelerimizi betonlaştırmış. Ülkemizde üç iklim tipi ve bu üç iklime uygun bitki örtüsü bulunuyor. Anadolu’da 3062 endemik (sadece bizim ülkemizde yetişen) bitki bulunuyor. Yabancı ülkeler tohumlarımızı alıp, parfüm ve ilaç sanayinde kullanıyorlar. Biz de onlardan satın alıyoruz. Su zengini bir ülke değiliz. Suyu muhafaza etmek için bitki örtüsüne ihtiyacımız var. Erozyonun çok ciddi bir tehlike olduğu hususunda farkındalık yaratmalıyız, kamuoyu oluşturmalıyız. Bir kişiye bile ulaşsak o bu sorunu başkalarına aktaracaktır. TEMA Vakfı uyarıyor, farkındalık yaratıyor, eğitiyor, aynı zamanda bilinçlendiriyor. Vakfımız uluslar arası alanda sekiz Sivil Toplum Kuruluşu ile işbirliği yapıyor. Ürettiğimiz projeleri kamu oyumuzla paylaşıyoruz. Erozyonu önlemek için kırsal kalkınma projeleri gerçekleştiriyoruz. Göçü önleyip, geri dönüşü gerçekleştirmeye çalışıyoruz. TEMA Vakfı’nın ülke çapında 555 temsilciliği ve 380 bin civarında gönüllüsü bulunuyor. Bu rakamın bir milyona çıkarılmasını hedeflemiş durumdayız. Sizin gibi üniversiteli gençlerin de katkılarını bekliyoruz. “2010 Yılında 2010 Fidan” kampanyanızı yürekten destekliyorum”.

Sunumunu film gösterimi ile sürdüren Melek Sevil İRENGÜ TEMA Vakfının Yavru TEMA (ana ve ilk öğretim ) Genç TEMA (lise ve üniversite ), Mezun TEMA ( üniversite mezunu ) gibi teşkilatlarının bulunduğunu söyledi.

Çevreci öğrencilerin ,etkinliği Genç Tema üyelik formlarının doldurulmasıyla sona erdi.

Etiketler: , , ,
📆 23 Şubat 2010 Salı 13:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR