MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Sağlık, Toplum » Yeryüzü Doktorları’ndan Filipinler için ilaç çağrısı
Yeryüzü Doktorları’ndan Filipinler için ilaç çağrısı


 


8 Kasım’da Filipinler’de başlayan Haiyan Tayfundan etkilenen bölgelerde yaşayan 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor. Son açıklanan resmi rakamlara göre ölü sayısı 4 bin 460, etkilenen insan sayısı ise 13 milyon. Felakete doğacak bebekler ve anneleri için temel sağlık hizmetlerinin verildiği merkezlerde doktor ve sağlık çalışanı yanında ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı da baş gösteriyor. Yeryüzü Doktorları Gönüllü Sağlık Ekibi, bağışlarla alınacak ilaç ve tıbbi yardım malzemeleri ile yola çıkacak.

Yeryüzü Doktorları, Filipinler’de yaşanan Haiyan Tayfunu’ndan etkilenen afetzedelere sağlık yardımı götürmek amacıyla bölgedeki hastanelerde çalışacak bir Gönüllü Sağlık Ekibi kuruyor. Çağrıya cevap gecikmedi ve çeşitli branşlardan doktor ve hemşireler Filipinlere gitmek için hazırlıklara başladı. Saha araştırması yapmak üzere ilk ekip 22 Kasım Cuma günü bölgeye hareket ediyor. Bölgeye gönderilecek ilaç ve tıbbi ekipman için de bağış kampanyası sürüyor.

 

Yeryüzü dostu ilaç üreticileri, ecza depoları ve eczanelere yapılan çağrıda raf ömrü 6 ay ve üstü olan ilaçlar talep edildi. İlaç bağışı yapmak isteyenlerin ilaçların listesini Yeryüzü Doktorları’na bildirmeleri gerekiyor. Listeler değerlendirildikten sonra sevkiyatla ilgili detaylar bağışçılara bildirilecek. Haydi, Filipinlilere Yardıma! sloganıyla açılan kampanyaya maddi destek olmak isteyenlerse Filipinler yazıp 6612’ye yollayarak 5 TL bağışta bulunabilecekler. Bağışçılar www.yeryuzudoktorlari.org adresinden online bağış yaparak da bu iyilik hareketine katkıda bulunabilecekler.

 

FILIPIN_ilac

12 bin anne ve bebek salgın hastalık tehdidi altında

 

Tayfundan en fazla etkilenen 9 bölgeden 8’ine temel yardım malzemeleri ulaşmış durumda ancak önümüzdeki günlerde beslenme, temiz su ve sağlık alanında daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Tayfundan etkilenen bölgelerde yaşayan 12 bin kadının bu ay içerisinde doğum yapması bekleniyor. Temel sağlık hizmetlerinin verildiği merkezlerde sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyuluyor. Sağlık ihtiyaçları ile ilgili hala geniş kapsamlı bir değerlendirme yapılabilmiş değil. Bölgelerde yeni kurulan ve ayakta kalabilmiş sağlık merkezlerine ilaç ve medikal malzeme yardımları gönderilmeye devam ediliyor.

 

Afet ve acil durumlarda faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, din, dil, ırk ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin 2011 Van Depremi, 2010 Pakistan Seli, 2005 Pakistan Depremi ve 2004’de Sri Lanka’da gerçekleşen Tsunami’de de afetzedelere sağlık yardımı götürmüştü.

 

Galeri
📆 20 Kasım 2013 Çarşamba 10:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR