MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Manşet, Toplum » Dünya Tuvalet Gününün ilki bu yıl kutlanıyor
Dünya Tuvalet Gününün ilki bu yıl kutlanıyor


 

19 Kasım, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, her yıl beş yaş altında 800 binden fazla çocuğun, bir diğer deyişle her bir dakikada birden fazla çocuğun, ishal gibi önlenebilir hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi. Ban, çocukların bir çoğunun ise ciddi şekilde hastalandığını ve uzun süreli sağlık sorunları ve gelişim bozukluğu ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Bunun ana nedeninin de yetersiz sağlıklama (sanitasyon) ve hijyen olduğunu belirten Ban, Dünya genelinde yaklaşık 2,5 milyar insanın yeterli sağlıklama koşullarına sahip olmadan yaşadığını söyledi.

 

Ban, 19 Kasım Dünya Tuvalet Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, bir milyardan fazla insanın tuvalet ihtiyacını açık alanları kullanarak giderdiğini, tabuların kesinlikle yıkılması ve herkes için sağlıklama hizmeti sağlanmasının küresel kalkınma çabalarının öncelikli bir maddesi yapılması gerektiğini söyledi.

 

Birleşmiş Milletler tarafından ilki kutlanacak olan Dünya Tuvalet Gününün bu önemli konunun vurgulanması için bir fırsat teşkil ettiğini belirten Ban, sağlıklamanın insan ve çevre sağlığının merkezinde yer aldığını, sürdürülebilir kalkınmanın, insan onurunun ve fırsat eşitliğinin önemli bir ayağını teşkil ettiğini ifade etti.

 

Ban, “Temiz olmayan sular ve yetersiz sağlıklama, kalkınmakta olan ülkelere yer yıl yaklaşık 260 milyar ABD Dolarına, yani Milli Gelirlerinin yüzde 1,5’ine mal oluyor. Diğer taraftan sağlıklama için yapılan  her bir ABD Doları yatırım,  insanların sağlığını ve üretkenliklerini koruduğu için beş katı olarak geri dönüyor. Okullarda uygun tuvaletler olduğunda, kız öğrencilerin okula gitme oranı yüzde 11 artıyor. Tuvaleti olan kadınların saldırıya uğrama ihtimali azalıyor” dedi.

 

“Bunca ahlaki ve ekonomik neden olmasına rağmen sağlıklama alanında atılan adımlar ve sağlanan ilerleme çok az ve yavaş” diyen Ban, bu nedenle, tuvalet ihtiyacının açıkta giderilmesinin 2025 yılına kadar sonlandırılmasını sağlamak ve Binyıl Kalkınma Hedeflerine erişilmesi için belirlenen 2015 yılına kadar Herkes İçin Sağlıklama ve Su girişimini desteklemek amacıyla, Sağlıklama Eylem Çağrısı yaptığını hatırlattı.

 

“Sağlıklama hizmetlerinden mahrum insan sayısını yarı yarıya azaltmayı amaçlayan Binyıl Kalkınma Hedefine erişmekten oldukça uzaktayız” diyen Genel Sekreter, hızlı ve elle tutur sonuçlar elde edebilmek için tüm tarafların çabalarını acilen hızlandırmasının şart olduğunu söyledi.

 

Ban, “Sağlıklamayı 2015 Sonrası Kalkınma Gündeminin merkezine yerleştirmemiz büyük önem taşıyor. Çözümler ne pahalı ne de teknoloji gerektiriyor. Bu konuda tekrarlanabilecek ve geliştirilebilecek bir çok başarılı örnek bulunuyor. Riskle karşı karşıya olan toplumlarla birlikte çalışarak kültürel algıları ve modern dünyamızda artık yeri olmayan eski uygulamaları değiştirmek için mutlaka çaba harcamalıyız” dedi.

 

Ban, “Birlikte çalışarak ve tuvaletlerin ve sağlıklamanın önemini açık yüreklilikle konuşarak insanlık ailesinin üçte birinin sağlık ve refahını iyileştirebiliriz. Dünya Tuvalet Gününün ana amacıda işte budur” diyerek mesajına son verdi.

 

 

Etiketler: , ,
📆 19 Kasım 2013 Salı 10:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR