- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Türkiye’de Okuyan Filipinli Öğrencilerden Ülkelerine Yardım

 

Cihan Uluslararası Öğrenci ve Kültür Federasyonu üyesi Türkiye’de okuyan 44 Filipinli öğrenci Kimse Yok Mu’ya harçlıklarından ayırdıkları parayı 8 Kasım Cuma günü meydana gelen Haiyan Tayfunu’ndan etkilenen afetzedelere ulaştırmak için teslim etti.

Türkiye’de eğitimlerini sürdüren Sajid Musa, Sunshine Cruz ve Mohd Al-Khaleel Bogabong isimli üç Filipinli öğrenci Kimse Yok Mu’nun SMS kampanyasından etkilenerek ülkelerine göndermek amacıyla bir yardım kampanyası başlattı. Cihan Federasyonu’na üye 44 Filipinli öğrenci ile birlikte toparladıkları yardım paralarını Kimse Yok Mu aracılığı ile ülkelerine gönderilmek üzere derneğin Kaynak Geliştirme Koordinatörü Şerafettin Ekiz’e teslim etti. Cihan Federasyonda düzenlenen törene 20 Filipinli öğrenci katıldı. Kimse Yok Mu adına öğrencilerin yaptığı bağışı teslim alan Şarafettin Ekiz kampanyasının öncüsü Fatih Üniversitesi öğrencisi Sajid Musa’yı fahri Kimse Yok Mu temsilcisi olarak gördüklerini söyleyerek, Kimse Yok Mu rozeti taktı. Kimse Yok Mu’nun Filipin’de kalıcı yardım yapılması amacıyla 1 milyon dolar yardım kampanyası başlattığını hatırlatan Ekiz, “Günlük 2 bin kişiye de sıcak yemek çıkaracağız. Türk insanının yardımlarını bölgeye ulaştırıp yaralarını sarmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kampanyaya katılan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mohd Al-Khaleel Bogabong;”4 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Buradaki insanları kardeşim gibi görüyordum. Felaketten sonra camilerde, köylerde, haberlerde sürekli Filipinler vardı. Bir gün cep telefonuma Kimse Yok Mu’dan mesaj geldi. 5777’ye SMS göndererek Filipinler’e yardım edin diyordu. Bu SMS bizi çok etkiledi ve Türkiye’de okuyan Filipinliler olarak harçlıklarımızı Kimse Yok Mu aracılığı ile ulaştırmaya karar verdik.” dedi. Projeyi başlatan öğrencilerden Fatih Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Sajid Musa; “Geçtiğimiz aylarda ülkemizde deprem oldu, kısa bir süre önce de Haiyan Tayfunu. Burada yaşayan öğrenciler olarak ülkemiz için bir şeyler yapmak istedik. Aramızda topladığımız parayı dünyanın dört bir yanına yardım götüren ve güvendiğimiz bir kuruma yani Kimse Yok Mu’ya teslim ettik. Türk insanının yaptığı yardımlar bize yol gösterdi, bu iyiliği unutmayacağız”  diye duygularını ifade etti.

Yardımseverler nasıl bağış yapabilir?

Kimse Yok Mu, ASYA Arama Kurtarma ekibinin aracılığıyla bölgede yaptığı ilk incelemelerin ardından 1 milyon dolarlık acil yardım kararı daha almıştı. Devam eden yardım çalışmalarına destek vermek isteyen yardımseverler  FİLİPİNLER yazıp 5777’ye SMS gönderebilir veya 444 4 593 telefon numarasından diğer bağış yollarını hakkında detaylı bilgi alabilirler.