MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » İlkim Öz “Öteki Kadınlar”ı Yazdı
İlkim Öz “Öteki Kadınlar”ı Yazdı


Psikolog İlkim Öz, 18’inci kitabı ‘Aynı Yatakta Üçümüz’ ile okuyucularıyla buluştu. Öz, yeni kitabıyla erkeklerin hayatında ikinci kadın olanların hayatlarını kaleme aldı.
Psikolog İlkim Öz, erkeklerin hayatında ikinci kadın olanların hayatlarını kaleme aldı. Destek Yayınları’ndan çıkardığı 18’inci kitabı ‘Aynı Yatakta Üçümüz’ ile okuyucularıyla buluşan İlkim Öz, kaleme aldığı hikayelerin binlere kadından yalnızca birkaç tanesinin acılı ve ilginç hikayelerini yazdığını söyledi.
Kadınların yaşamlarında verdikleri mücadelede yalnız olduklarına dikkat çeken İlkim Öz, şunları söyledi; “Yaşam karmaşasında kadınlarımızın savaştığı cepheler erkeğin dünyasına göre epeyce geniştir. Bu genişliğin ve zorluğun yansımalarını bire bir onlarla çalışan bir kadın olarak günlerce, aylarca, yıllarca size anlatabilirim. Çocuğunun sorununda kadın gelir danışmaya, evliliğindeki çıkmazlarda yine kadın gelir tek başına, aldatıldığında da yalnız gelir terapiye, aldattığında da. Bu dünyada biraz tek başınalığı yaşar kadınlarımız. Şiddetgörür; küfür duyar; hakarete, aşağılanmaya, tacize, tecavüze uğrar ama susar. Acılar, çıkmazlar ve düğümlerle dolu yaşanmışlıklarını dile getirdikleri yer ise psikoterapi odasıdır. Neler neler paylaşırız onlarla bir bilseniz. Yüreklerindeki feryatları bir ben duyarım, bir de duvarlar.”
“BAZI KADINLAR YAŞANTILARIYLA ÖRNEK OLMAK İSTER”
Kitapta ele aldıkları hikayelerin gerçek hayatlardan kesitler olduğunu belirten İlkim Öz, “Bazı kadınlar ise topluma örnek olması açısından kendi yaşadıklarının bilinmesini isterler. İşte burada kalem girer devreye. Onları dinlerken zaman zaman boğazım düğüm düğüm olur. Kadının çaresizliği, kadının teslimiyetçiliği, kadının aldatıyor görünümündeki aldatılışı ve uğradığı ihanetler. Okuyacağınız öyküler, görüştüğüm onlarca kadından sadece birkaçının öyküsü. Bu kez eşler değil erkeklerin hayatında ikinci kadın olanlar sizlere hayatlarını açtılar” diye konuştu.
İLKİM ÖZ KİMDİR?
Ankara’da doğan İlkim Öz, 1986’da Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra, çeşitli hastanelerin psikiyatri kliniklerinde klinik psikolog olarak görev aldı. Özel rehberlik ve danışma merkezlerinde psikoterapist ve yönetici olarak çalıştı. Ankara’da yerel bir radyoda uzmanlık alanıyla ilgili bir radyo programını altı yıl boyunca hazırlayıp sunan İlkim Öz, TRT dahil olmak üzere, pek çok radyo ve TV kanalına uzman konuk olarak katılmakta ve ana haber bültenlerinde görüşlerine başvurulmaktadır. Halen kendisinin kurduğu psikolojik danışma merkezinde evlilik ve aile terapisti olarak bireysel psikoterapi, aile danışmanlığı, evlilik terapileri, gençlerle ve çocuklarla psikoterapi çalışmalarını sürdüren İlkim Öz, çeşitli dergilerin yayın ve danışma kurulunda olup dergi ve gazetelerde yazıları da yayınlanmaktadır.
Çocuklar, aileler ve eşlerle ilgili çalışmalarından dolayı, Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde konferanslar, söyleşiler düzenlenmektedir. Çocuk sahibi olamayan eşlerle, lösemili çocuklar ve aileleriyle uzun yıllar psikoterapi çalışmalarını sürdürmüştür. Kısa metrajlı bir film senaryosu da bulunan yazarın bilimsel hayatı, terapileri, evlilik, kadın ve erkekler üzerindeki araştırmaları ve kitapları Alman gazeteci Hans-Joachim Löwer tarafından kaleme alınmış ve Almanya’da yayınlanan Atatürk’ün Çocukları (AtaturksKinder) adlı kitapta yer almıştır.
Bilinçaltımızın, yaptığımız her davranıştan sorumlu olduğunu savunan terapist, psikoterapi seanslarını öyküleştirerek herkesin merak ettiği ‘psikoterapi sürecinin’ nasıl işlediğini somutlaştırmıştır.
İSTANBUL (İHA)

📆 15 Kasım 2013 Cuma 17:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR