MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Kaçak zeytinyağında kimyasal uyarısı
Kaçak zeytinyağında kimyasal uyarısı


 

 

Suriye’den yurda kaçak yollarla sokulan ve çeşitli bölgelere sevkiyatı yapılan kaçak zeytinyağının halk sağlığı açısında büyük risk taşıdığı bildirildi.

Uzmanlar, kimyasal silah kullanıldığı Birleşmiş Milletler raporuyla ortaya konulan Suriye’den yurda kaçak yollarla getirilen zeytinyağlarında da kimyasal etken kanserojen maddelerin olabileceğini belirtti.Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gezerel, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasından dolayı bu bölgedeki ağaçların, dolayısıyla zeytin meyvesinin olumsuz etkilenebileceğini belirterek, bu ağaçlardan elde edilen zeytinyağlarının insan sağlığı açısından tehdit oluşturabileceğine dikkat çekti.
Suriye’deki zeytinyağlarının Antakya üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye getirildiğini ifade eden Prof. Dr. Gezerel, bu yağların tüketilmemesi uyarısında bulundu.
Kaçak yollarla Suriye’den getirilen zeytinyağlarına özellikle tüccarların ilgi göstererek, tankerlerleEge veya Marmara Bölgesi’ne götürüp değişik rafine işlemlerden geçirdikten sonra ‘sızma yağ’ diye piyasaya sürdüğünü belirten Prof. Dr. Gezerel, “Oysaki, yağların hijyenik ortamda üretilip taşınmaması ve Suriye’de kullanılan kimyasal silahlardan yayılan zehirli maddelerin bu yağlara karışmış olma ihtimali bile insan sağlığı açısından büyük bir tehdit” dedi.
Ayrıca, savaş nedeniyle o bölgedeki zeytinliklerin bakımsızlığı, ağaçları zeytin sineği ve zeytin güvesi vurgunlarına karşı dayanıksız hale getirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Gezerel, şöyle devam etti:
“Durum böyle olunca da zeytindeki asit oranı insan sağlığını bozacak derecede arttı. Zaten hasadı temiz olarak yapılmayan, yüksek asit içeren, kimyasalın bulaşma riski çok olan bu yağların ikinci kez rafine işlemi görmesi ve insanların da ucuz diye bu yağı tüketmeleri çok riskli. Önerim zeytinyağı alırken dikkatli olunması. Nitekim, tekrar rafine edilen bu yağlardaki A,D,E ve K vitaminleriyle birlikte OLeuropin maddesi parçalanarak sağlık açısından hiç bir değer taşımamaktadır. Zeytindeki yüksek asit ve olası kimyasal kanserojen maddeler dikkate alınarak acilen kaçak zeytin ve zeytinyağının yurda sokulmasının önlenmesi gerekmektedir .(İHA)

 

📆 14 Kasım 2013 Perşembe 11:37   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kaçak zeytinyağında kimyasal uyarısı” için bir cevap

  1. DOĞAN ÖGE dedi ki:

    TC Doğan Ögeİdamis Zeytinyağı
    ZEYTİNYAĞI SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ BİR BESİNDİR. TÜKETİCİLER MUTLAKA PİYASADA BULDUKLARI ZEYTİNYAĞININ FİYATINA BAKSINLAR. UCUZ ZEYTİNYAĞI’NDAN UZAK DURSUNLAR. TÜKETİCİ MAALESEF ZEYTİNYAĞI ALIRKEN FİYATINA BAKIP UCUZUNU ALIYOR. UCUZ YAĞ DEMEK TAĞŞİŞ YANİ DİĞER BİTKİSEL YAĞLARLA ÖRNEĞİN KANOLA VE PAMUK YAĞI GİBİ YAĞLARLA KARIŞTIRILMIŞ YAĞLAR VEYA İŞTE BÖYLE SURİYE DEN KAÇAK YOLLARLA YURDA SOKULAN KONTROLSÜZ DENETİMSİZ GELEN YAĞLARDIR. TÜKETİCİ BU TUZAĞA BİLMEDEN DÜŞMEKTEDİR. ÜLKEMİZDE SIZMA ZEYTİNYAĞININ BORSA TESCİLLİ ÜRETİCİDEN ALIM FİYATI VARGİ DAHİL 7,20 TL DİR. SURİYE DEN GELEN YAĞLAR 4,00 TL YE İÇERİDE SATILDI. 1 LT NATURAL GERÇEK SIZMA ZEYTİNYAĞININ MALİYETİ 10 TL DİR. RAFTA EN AZ 13 TL YE SATILIR. PİYASADA 5 TL İLE 8 TL YE SATILAN YAĞLAR ZEYTİNYAĞI DEĞİLDİR. TÜKETİCİNİN DİKKATİNE……. HAYATINIZ BU KADAR UCUZ DEĞİLDİR. AYRICA MAALESEF PAZARLARDA CADDELERDE YOL KENARLARINDA KÖYLÜNÜN SATTIĞI YAĞLARA DA ALDANMAYINIZ. BU YAĞLARIN %99 U ZEYTİNYAĞI DEĞİLDİR. KENDİ ÜRETTİKLERİ SAF YAĞLARMIŞ GİBİ SATARLAR. İŞTE EN BÜYÜK KAZIĞI TÜKETİCİYE YİNE KÖYLÜLER ATMAKTADIR. BAZI BÜYÜK MARKETLERİN RAFLARINDA DA MARKA OLMUŞ BAZI FİRMALARIN UCUZ ZEYTİNYAĞINI BULABİLİRSİNİZ. BUNLARI KESİNLİKLE ALMAYINIZ. BU YAĞLARDA %100 ZEYTİNYAĞI DEĞİLDİR. GERÇEK ZEYTİNYAĞI 11 TL DEN AŞAĞI SATILMAZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR